Home » Sport » Semifinalele EURO 2019! România U21 a fost eliminată după meciul cu Germania

Semifinalele EURO 2019! România U21 a fost eliminată după meciul cu Germania

Semifinalele EURO 2019! România U21 a fost eliminată după meciul cu Germania. Partida dintre cele două echipe a avut loc la Bologna.

România U21 a fost eliminată în Semifinalele Campionatului European de tineret. Echipa a pierdut în fața nemților, cu scorul 2-4, într-o partidă desfășurată pe Stadio Renato Dall’Ara din Bologna.

Pentru tinerii fotbaliști, aceasta este cea mai bună performanță din istorie la un turneu final.

La finalul meciului, eroul echipei, George Pușcaș a fost primul tricolor care a dorit să vorbească despre această experiență.

Pușcas a fost golgheterul României la acest turneu final.

„Pur și simplu am dat tot ce am avut mai bun. Vreau să mulțumesc tuturor care au fost astăzi la stadion, colegi, antrenori. A fost ceva incredibil .

Am dat tot ce am avut mai bun, tot ce ne-a stat în cale, am crezut că putem elimina.

Astăzi, probabi Germania a fost mai bună în ultimele minute și trebuie să fim mândri.

Astăzi am jucat acasă, am făcut mândri milioane de români. Diaspora s-a uitat la noi, toată lumea”, a comentat Pușcaș, pentru Sport.ro

Pușcaș a declarat că nu are nimic de reproșat nimănui și că orice jucător a dat tot ce a avut mai bun.

Pentru tricolorii U21 această performanță este cea bună din istorie la un turneu final. Elevii lui Mirel Rădoi, au obținut
calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

ROMÂNIA U21-GERMANIA U21 2-4

Nadiem Amiri a dat primul gol pentru Germania. Fotbalistul lui Hoffenheim a marcat în minutul 21.

George Pușcaș a înscris în minutul 26. Atacantul a înscris într-o lovitură de la  11 metri, după un penalty obținut de Ianis Hagi, acordat de arbitru după consultarea VAR.

În minutul 43, Pușcaș a marcat al doilea gol pentru România U21, după o centrare primită de la Andrei Ivan.

Gian-Luca Wladschmidt a marcat al treilea gol pentru Germania în minul 52, din penalty. Arbitrul a acordat lovitura de la 11 metri după un fault în careu comis de Ianis.

De asemenea, tot atacantul lui Freiburg a marcat al patrulea gol pentru Germania în minutul 90, în urma unei lovituri libere bine executată de la margina careului.