Home » Sport » Serena Williams, primul titlu după trei ani! A câştigat la Auckland!

Serena Williams, primul titlu după trei ani! A câştigat la Auckland!

ion tiriac, serena williams, turneul de la Madrid, wta,

Serena Williams a revenit în forţă şi a câştigat primul titlu în 2020. Americanca s-a impus în finala turneului de la Auckland, după ce a învins-o pe Jessica Pegulla.

Surorile Williams au anunţat încă de la finalul anului trecut că au de gând să câştige cât mai multe titluri şi nu se gândesc la retragere, deşi nu mai sunt foarte tinere. Serena Williams (38 de ani) s-a impus după o oră și 36 de minute în faţa compatrioatei sale Jessica Pegulla, locul 82 WTA, cu scorul de 6-3, 6-4. Acesta este primul titlu pentru jucătoarea care ocupă locul 10 WTA, după ce a născut în septembrie 2017. La doar 6 luni după ce a adus-o pe lume pe Alexis, Serena a revenit pe teren. Ultimul titlu câştigat a fost la Australian Open, în urmă cu trei ani. Au mai urmat două finale la Wimbledon, tot atâtea la US Open şi una la turneul de la Toronto. Americanca a câştigat 73 de titluri la simplu, din care 23 de Grand Slam-uri.

Serena Williams va dona premiul de la Auckland

La ceremonie, Serena a acceptat să îmbrace o toga, după care a pozat ca Superman.

„Aștept asta de doi ani. E bine, a trecut mult timp de când n-am mai câștigat un turneu. Cred că se vede ușurarea pe fața mea”, a declarat sportiva.

Serena a încasat un cec în valoare de 43.000 de dolari, pe care însă îl va dona pentru victimele incendiilor din Australia.

Citeşte şi: Barcelona îl presează pe Xavi! Când trebuie să dea răspunsul!