Home » Știri » Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon

Oportunitate imensă pentru Simona Halep de a reveni pe prima poziţie în clasamentul WTA!

Simona Halep, locul 7 mondial, s-a calificat luni (8 iulie) în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, după ce a trecut cu 6-3, 6-3 de Cori Gauff (SUA, 313 WTA).

Simona Halep o va avea ca adversară în optimile de finală ale turneului de tenis de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, pe tânăra jucătoare americană Cori Gauff (15 ani), revelaţia actualei ediţii a competiţiei londoneze, care a învins-o cu 3-6, 7-6 (9/7), 7-5 pe slovena Polona Hercog, într-o partidă disputată vineri. Simona Halep, favorita numărul 7, a acces la rândul ei în optimi după o victorie facilă în două seturi, 6-3, 6-1, în faţa belarusei Victoria Azarenka, în numai 66 minute de joc, anunţă Agerpres.

Simona Halep a făcut cel mai bun meci dn 2019 cu Azarenka

„Sunt foarte mulţumită. Cred că este cel mai bun meci al meu din acest an. Am jucat cu adevărat bine, iar acum mă simt foarte încrezătoare. Am fost agresivă pe tot parcursul meciului, chiar şi când am fost condusă cu 3-1 în primul set”, a declarat Halep după meciul cu Azarenka.

Cori Gauff a câştigat Roland Garros-ul la junioare

Cori Gauff s-a născut în Georgia, dar s-a stabilit în sudul Floridei pentru a se dedica tenisului. Părinţii săi au fost ambii sportivi, tatăl baschetbalist, mama atletă, potrivit Digisport. La 13 ani, a devenit cea mai tânără jucătoare prezentă într-o finală de US Open rezervată junioarelor, iar apoi a câştigat Roland Garros la acelaşi nivel. Acum o lună a fost cea mai tânără jucătoare care se impune într-un meci din calificările turneului de grand slam parizian.

Părinţii mei mi-au spus mereu să ţintesc cât mai sus. Vreau să nu-i dezamăgesc, au sacrificat multe pentru mine”, a spus Gauff.

Simona Halep – Cori Gauff va avea loc luni, de la 16:30, în direct la Eurosport.