Home » Știri » Simona Halep – Lesia Țurenko scor 6-3, 7-5. Simona avansează la Dubai

Simona Halep – Lesia Țurenko scor 6-3, 7-5. Simona avansează la Dubai

Simona Halep - Lesia Țurenko scor 6-3, 7-5. Simona avansează la Dubai

Simona Halep, locul 2 în ierarhia WTA, a reușit să se califice în sferturile turneului de la Dubai, după ce a trecut de Lesia Țurenko, (23 WTA) scor 6-3, 7-5.

În turul precedent, ea trecuse de Eugenie Bouchard, cu scorul de 7-6, 6-4.

Românca a obţinut a 10-a victorie pe 2019, s-a calificat în faza sferturilor de finală şi îşi aşteaptă adversara din partida Aryna Sabalenka – Belinda Bencic.

Simona nu a participat anul trecut la turneul de la Dubai, iar câstigarea acestui turneu i-ar aduce româncei 900 de puncte. Asta ar însemna că ea s-ar apropia la 443 de puncte față de Naomi Osaka, liderul mondial din acest moment.

Ea ar putea să se reîntoarcă în fruntea clasamentului în cazul câștigării turneului de la Indian Wells, care va începe pe 7 martie.