Home » Sport » Simona Halep s-a calificat în turul 3 după meciul cu Hsieh

Simona Halep s-a calificat în turul 3 după meciul cu Hsieh

Simona Halep s-a calificat în turul 3 după meciul cu Hsieh. Simona Halep a jucat foarte bine în acest an pe iarbă.

Halep a avut o performanță de senzație. Tenismena a fost puternică la serviciu și la retur.

Halep a trecut în două seturi, 6-2, 6-0 de Su-Wei-Hsieh 29 WTA. În precedenta confruntare, Hsieh s-a impus în fața Simonei, însă de această dată Simo nu i-a mai dat nicio șansă.

A excelat la toate capitolele în partida de 55 minute, fără să lase ceva la voia întâmplării.

Potrivit DigiSport.ro , Halep a făcut două break-uri în primul set și trei în al doilea.

A fost un meci foarte bun, mă așteptam la un meci mai greu, pentru că am pierdut la Wimbledon în fața ei, dar și atunci am avut mingi de meci. Azi, m-am simțit bine și la serviciu și la primire.

Este dificil mereu să joc pe iarbă, nu pot aluneca, de aceea îmi place zgura. Nu pot alerga cum vreau eu. Azi a fost bine, voi lua numai lucrurile pozitive”, a spus Simona Halep.

În turul 3, Simo se va confrunta cu Polona Hercog, 60 WTA, care pare o adversară destul de puternică.

În anul 2018, Simona Halep nu a fost prezentă la Eastbourne. Câștigătoarea anului 2018, a fp0st Caroline Wozniacki.

Halep   felicită România U21

Printre cei care și-au arătat susținerea pentru tricolorii pregătiți de Mirel Rădoi se nu mără și Simona Halep.

Halep a comentat prestația naționalei de tineret, precizând că este fericită de performanțele acesteia.

Tenismena le-a oferit câteva sfaturi esențiale fotbaliștilor de U21.

Este o generaţie care vine puternic din urmă. Este cea mai bună echipă la ora aceasta din România, la fotbal.

Îi felicit din suflet, le doresc baftă, să fie serioşi. Să fie concentraţi pe ceea ce au de făcut şi să lupte pentru fiecare meci pe care îl joacă!”, a declarat Simona Halep.

România U21 s-a calificat în semifinalele EURO U21, după ce a încheiat meciul cu Franța cu 0-0.

România a terminat pe primul loc grupa C, cu șapte puncte, urmată de Franța, cu același punctaj, dar cu un golaveraj mai slab.

Mai mult decât atât, naționala României și-a asigurat prezența la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din anul 2020.