Autospeciala care îi ducea pe frații Godei la Tribunal s-a răsturnat în trafic
În dimineața zilei de vineri, în jurul orei 9, un eveniment neașteptat a avut loc în legătură cu cazul fraților Ștefan și Daniel Godei, principalii suspecți în scandalosul caz al azilelor groazei. Cei doi erau transportați cu o autospecială a poliției către Tribunalul București pentru a fi supuși audierilor în cadrul procesului desfășurat în legătură cu afacerea deținută de aceștia.
Surse oficiale raportează că autospeciala care transporta frații Godei a fost implicată într-un accident rutier grav în timpul călătoriei către tribunal. Conform informațiilor inițiale, mașina în care se aflau suspecții a intrat într-o coliziune cu alte două autoturisme, ducând la răsturnarea autospecialei în urma impactului, potrivit RTV.
Cum se simt principalii suspecți în scandalul azilelor groazei
Detaliile despre starea fraților Godei și a celorlalte persoane implicate în accident sunt încă necunoscute. În ciuda gravității incidentului, nu au fost furnizate informații precise cu privire la rănile sau leziunile suferite de cei implicați, potrivit sursei citate.
Ștefan Cristian Godei și Daniel Godei se află în arest preventiv pentru o perioadă de 30 de zile, în timp ce ancheta continuă. Cei doi sunt suspectați că ar fi avut implicații în managementul unor centre pentru bătrâni, aducând în discuție acuzații grave legate de condițiile inumane la care erau supuși rezidenții acestor instituții.
Afacerile desfășurate de frații Godei în cadrul centrelor de bătrâni au ridicat numeroase semne de întrebare cu privire la etica și tratamentul oferit celor vulnerabili. Potrivit investigațiilor, se pare că cei doi au obținut profituri substanțiale din aceste activități.
De asemenea, o figură importantă în contextul acestui caz este Ligia Enache, asociată importantă a lui Ștefan Godei în cadrul Asociației Sfântul Gabriel cel Viteaz. La momentul respectiv, Ligia Enache ocupa funcția de consilier al fostului ministru Gabriela Firea. Cu toate acestea, odată cu dezvăluirea detaliilor legate de afacerea fraților Godei, Ligia Enache și-a suspendat activitatea din funcție, conform aceleași surse.
Sursa foto: RTV