Home » Sport » Viitorul a câștigat cu Gent, dar a ratat calificarea în turul III Europa League!

Viitorul a câștigat cu Gent

Viitorul-Gent 2-1! Viitorul a câștigat cu Gent, dar a ratat calificarea în turul III Europa League! Belgienii au deschis scorul în prima repriză prin mijlocașul ucrainean Roman Yaremchuk, același care în tur a reușit o dublă. În minutul 16, Achim a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. După pauză elevii lui Gheorghe Hagi au ieșit de la vestiare mult mai motivați. În 14 minute, au primit două penalty-uri. Primul în minutul 46, transformat de Gabi Iancu. În minutul, 61 românii au mai primit o lovitură de pedeapsă. Același Gabi Iancu a înscris pentru 2-1. Până la finalul meciului belgienii au reușit însă, să blocheze toate acțiunile offensive ale constănțenilor. Ghiţă şi Calcan ar fi putut să mărească avantajul. Viitorul a câștigat cu Gent, dar a ratat calificarea în turul III preliminar al Europa League, scor general 5-7! În tur belgienii câștigaseră cu 6-3. FC Viitorul e prima echipă din România care părăseşte cupele europene în acest sezon.

”O repriză greșită ne-a scos din Europa. Trebuie să fim realiști, la o analiză la cald, am greșit o repriză. Au un fotbal foarte dezvoltat, foarte bun. Analizăm, învățăm, pentru a vedea ce mai avem de învățat, ce mai avem de facut, am întalnit un club foarte bun, în Belgia sunt echipe foarte organizate au bugete foarte mari și atunci cred eu că prima repriză din meciul din Belgia a făcut diferența. Am încercat, dar a fost foarte greu”, a spus Hagi după meci la Digi Sport.

Gent va juca în turul următor cel mai probabil cu AEK Larnaca. Ciprioții au câștigat în tur 3-0 meciul cu Lesvki Sofia. În retur s-au impus cu 4-0.

Tristețe în tabăra celor de la Viitorul

”Victoria e victorie, suntem triști că nu ne-am calificat, într-adevăr, dar am întâlnit o echipă foarte puternică, bine organizată, cu jucători valoroși. Nu a fost ușor de învins. Am sperat la 2-1 să ne creem ocazii importante, poate un nou penalty, să mai marcăm o dată și să lăsăm ultimele cinci minute să fie unele de foc, dar nu am reușit să mai marcăm. Jucătorii au evoluat foarte bine, au fost curajoși, au avut încredere și și-au dorit mult calificarea, dar nu a fost să fie”, a spus George Ogăraru la finalul partidei pentru Digi Sport.