Home » Sport » Argentina lui Messi îngenuncheată de Columbia

Argentina lui Messi îngenuncheată de Columbia

Argentina lui Messi, îngenuncheată de Columbia

Argentina lui Messi, îngenuncheată de Columbia, iar presa internațională a explodat. Asta după ce elevii lui Lionel Scaloni au pierdut 0-2 meciul de debut în grupa B a Copa America. Aceasta a fost prima victorie pentru „Los Cafeteros” în faţa „Pumelor” din ultimii 12 ani.

„E imposibil mai rău de atât. Argentina a început slab. În prima repriză a fost o umbră și a avut doar 15 minute bune în debutul celei de-a doua”

, au scris cei de la Ole.

Nici brazilienii de la Globo Esporte nu au fost mai îngăduitori.

Titlul articolului a fost „Zapatada” şi a început ironic la adresa starurilor argentiniene:

„Messi e zero și Columbia bate Argentina, cu un mare Ole în Salvador”.

Cu vedeta Lionel Messi, Sergio Aguero, şi Angel Di Maria titulari, argentinienii au făcut un joc extrem de slab.
Golurile au fost înscrise în repriza secundă. Roger Martinez, atacantul de la Club America, a reuşit să-l învingă pe portar în minutul 71. Cu patru minute înainte de final, Duvan Zapata, al doilea cel mai bun marcator din Serie A în sezonul recent încheiat, a închis tabela de marcaj. Leo Messi a încercat să-şi ceară scuze şi să-şi încurajeze echipa.

„Nu avem timp să ne plângem. Trebuie să privim în faţă. Trebuie să ridicăm capul din pământ şi să mergem mai departe. Trebuie să ne revedem rapid, pentru că mai sunt multe şanse să ne calificăm”

, a spus starul Argentinei.

În următorul meci de la Copa America, Argentina va întâlni Paraguay, iar Columbia invitata Qatar.

Copa America 2019 este a 46-a ediţie a turneului final din America de Sud. Competiţia este găzduită de Brazilia în perioada 14 iunie – 7 iulie. 14 echipe au luat startul, iar două sunt invitate de onoare: Japonia şi Qatar.