Banca Națională a României a publicat luni, 10 august 2026, cursul valutar oficial. Leul românesc a câștigat teren important în raport cu dolarul american, potrivit cifrelor transmise de instituție.
Curs valutar 10 august 2026. La cât a ajuns Euro la început de săptămână pe piața din România
Leul românesc a câștigat aproape trei bani în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul a ajuns să fie cotat la 4,5329 lei românești.
Este cel mai scăzut nivel înregistrat de la 17 iunie și până în prezent.
Evoluția în raport cu euro, francul elvețian și lira sterlină
Leul a câștigat teren și în fața altor valute importante. Moneda națională s-a apreciat cu mai mult de un ban și jumătate atât în raport cu euro, cât și cu francul elvețian.
Euro a fost cotat la 5,2396 lei românești, iar francul elvețian la 5,6092 lei. Leul a câștigat circa un ban și în raport cu lira sterlină, cotată la 6,1178 lei românești.
Prețul aurului, în scădere
Prețul pentru un gram de aur a scăzut cu opt bani față de cotația anterioară. Astfel, gramul de aur a ajuns să fie cotat la 632,6943 lei.






















