David Popovici va concura joi, 31 iulie, în finala probei de 100 m liber de la Campionatele Mondiale de natație din Singapore, programată la ora 14:31 (ora României). După semifinala încheiată marți, în care s-a clasat pe locul al doilea, David a oferit prima reacție oficială și a discutat despre absența campionului mondial Pan Zhanle, dar și despre principalul favorit al cursei, Jack Alexy.
David Popovici nici nu știa despre eliminarea rivalui său Pan Zhanle. Cum a aflat și cce spsune despre marea finală
David Popovici a terminat semifinala de 100 m liber cu un timp de 46.84 secunde, poziția a doua în serie, imediat după americanul Jack Alexy, care a obținut cel mai rapid timp – 46.81 secunde. Acest rezultat îl plasează clar pe podium și îl face unul dintre cei doi sportivi care au coborât sub pragul de 47 de secunde încă din semifinale.
Antrenorul său i-a comunicat în seara respectivă că Pan Zhanle, marea sa rivală și deținător al recordului mondial, nu s-a calificat în finală. David nu a avut timp să urmărească personal evoluția rivalilor, dar era la curent cu rezultatul semnificativ – absența lui Zhanle – care schimbă complet calculele pentru finală.
La interviul oficial după calificare, Popovici a fost optimist și inspirat:
„Mi-a spus antrenorul meu că Pan Zhanle nu s-a calificat. Nu am văzut eu, dar uite că s-a întâmplat…
Acum suntem, din semifinală, deja doi oameni cu timp sub 47 de secunde – eu și Jack Alexy –, ceea ce înseamnă că proba de 100 m liber evoluează, iar noi evoluăm odată cu ea. Competitive, plus intensitate – astea fac sportul să fie frumos.
Sunt convins că și eu, și Jack sperăm să oferim cea mai rapidă finală din istorie. Vrem să alergăm mai tare decât acum.”
Această declarație reflectă ambiția clară a lui David: să transforme finala din Singapore într-un moment memorabil, nu doar pentru prezența sa pe podium, ci și pentru ritmul impus într-o cursă rapidă și intensă.
Am vrut doar să mă calific. În finală trag mai tare!”
David a explicat și strategiile adoptate miercuri:
„Am dormit puține ore, pentru că am avut trezirea matinală. Dar au fost ore de calitate. Dacă ar fi fost finală azi, aș fi accelerat mai tare, m-aș fi ambiționat mai mult. Dar voi da clar răspunsul în finală.”
El a precizat că semifinala i-a permis să iasă fără stres:
„Am vrut un timp suficient de bun să mă calific, fără presiune. Și am reușit. Mai mult, a fost al doilea timp din cariera mea – nu e rău deloc. Mă ambiționează.”
Și a încheiat calm și încrezător:
„Mai e o noapte. Mai avem o zi și jumătate până la următoarea finală. Nu e ca și cum suntem obosiți. E în regulă.”
Strategie și echilibru mental: cheia pentru finală
Declarațiile lui Popovici subliniază o abordare calculată și inteligentă: el nu a forțat în semifinală, pentru a-și conserva energia și a evita presiunea inutilă. Scopul acestui pas a fost clar: păstrează forță pentru finală și intră în cursă cu încrederea intactă.
Lipsa lui Pan Zhanle din finală oferă un avantaj moral considerabil, dar și o responsabilitate mai mare: David trebuie să confirme așteptările și să transforme potențialul într-o performanță concretă.
Confruntarea finală: David Popovici – Jack Alexy
Finala de joi se anunță intensă: David pleacă de pe culoarul 5, poziția ideală pentru controlul cursei. Jack Alexy, pe al doilea timp, va pleca din culoarul 4. Dar mai mult decât culorurile bine alese contează diferența mică de timp: doar 0.03 secunde! Ambii au demonstrat că pot Înota sub 47 de secunde – chiar din semifinală.
Cu recordul mondial al Chinezului – 46.40 secunde – fix în minte și timpul personal excelent de 46.71 de acum o lună, Popovici are argumente solide pentru o cursă perfectă.