Home » Sport » Dinamo câștigă grupa în Liga Campionilor! Pe cine întâlnesc în play-off

Dinamo câștigă grupa în Liga Campionilor! Pe cine întâlnesc în play-off

Dinamo câștigă grupa în Liga Campionilor

Handbaliștii de la Dinamo câștigă grupa în Liga Campionilor. „Dulaii” i-au învins 32-31 pe danezii de la GOG. Acum urmează play-off-ul pentru optimile Ligii Campionilor.

Dinamoviștii nu au pierdut niciun meci în acest sezon în Liga Campionilor. Au adunat 7 victorii și 3 egalauri. Astfel au câștigat grupa la pas în fața echipei Wisla Plock. Chiar dacă erau pe primul loc în grupa D, alb roșii nu s-au lăsat și au câștigat și ultimul meci. La pauză Dinamo o conducea pe GOG cu 18-16, după ce Ștefan Vujic a marcat în ultima secundă. Cu două minute înainte de finalul partidei scorul era egal, 31-31. Tot Ștefan Vujic a adus victoria în ultimele secunde ale întâlnirii.

GOG Svendborg – Dinamo București 31-32 (16-18)

Hallgrimsson, Andreas; Rikhardsson 2, Arnarsson 1, Nielsen 4, Pujol 1, Laerke 10, Bergendahl 1, Gidsel 2, Pytlick 7, Filtenborg, Tilsted 2, E. Jakobsen 1, S, Jakobsen, Clausen
Missaoui, Lazăr; Vujic 6, Bannour 9, Savenco, Asoltanei 1, Negru 1, Gavriloaia, Zulfic 3, Kuduz 7, Nantes 1, Jamali, Vrankovic, Mousavi, Shebib 4

Dinamo în play-off-ul pentru optimile Ligii Campionilor

Dinamo a terminat grupa D pe primul loc, fiind neînvinsă. „Dulaii” vor juca în playoff-ul pentru optimile Ligii Campionilor cu Sporting Lisabona, la sfârșitul lunii februarie. Anul trecut românii s-au întâlnit cu lusitanii în aceeași fază a competiției. Atunci dinamoviștii au fost eliminați după ce au pierdut ambele meciuri la limită, 31-32, 26-27. De această data elevii lui Ștefan Constantin spear să-și poată lua revanșa.