Home » Sport » Dinamo – Chekhovskie 34-23! Românii au câștigat Grupa D a Ligii Campionilor

Dinamo – Chekhovskie 34-23! Românii au câștigat Grupa D a Ligii Campionilor

Dinamo - Chekhovskie 34-23

Dinamo – Chekhovskie 34-23. Cu această victorie, românii și-au asigurat primul loc în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.

CS Dinamo Bucureşti câștigase și în tur la zece goluri diferență. La București, în sala Dianmo, românii nu au avut nicio problemă cu rușii de la Cekovskie Medvedi. La pauză au condus cu 15-13, după ce la începutul meciului oațpeșii au condus și la 4 goluri. Dinamoviștii au jucat foarte bine în repriza a doua iar în final au câștigat 34-23. Cel mai bun marcator al lui Dinamo a fost Amine Bannour cu 7 goluri. Au urmat
Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 6, Raul Nantes Campos 4, Iman Jamali Moorchegani 3, Stefan Vujic 2, Muhamed Zulfic 2, Jakov Vranjovic 2, Kamel Alouini 2, Nicuşor Negru 2, Răzvan Gavriloaia 2, Mihai Asoltanei 1, Ante Kuduz 1. Cei mai buni jucători ai oaspeților au fost Roman Ostaşcenko și Aleksandr Kotov cu 5 goluri.

Dinamo lider în grupă

Dinamo este pe primul loc, în Grupa D a Ligii Campionilor cu 15 puncte. Locul secund este ocupat de Orlen Wisla Plock 9 puncte, GOG Gudme 9 puncte, Kadetten Schaffhausen 6 puncte, Cehovskie Medvedi 6 puncte, IFK Kristianstad 5 puncte. Dinamo şi Cehovskie au jucat câte 9 meciuri, spre deosebire de celelalte echipe cu câte 8 partide.
Etapa a 9-a: Dinamo-Cehovskie 34-23, Wisla-Gudme (23 noiembrie), Kadetten-Kristiansand (24 noiembrie)
Primele două echipe din grupă se califică în barajul pentru „optimi”.