Redactia.ro
Home » Sport » Dublin și Bilbao au pierdut meciurile de la EURO 2020! Cum arată noul program

Dublin și Bilbao au pierdut meciurile de la EURO 2020! Cum arată noul program

Euro 2020, Dublin, Bilbao, ora;e excluse de la EURO

UEFA a decis excluderea orașelor Dublin și Bilbao de la Euro 2020. Acestea nu au putut garanta prezența fanilor în tribune, așa că au fost înlocuite cu alte orașe.

Comitetul executive al UEFA a anunțat că Sevilla va înlocui Bilbao, în timp ce Sankt Petersburg va prelua o parte din partidele programate la Dublin. Totuși, Munchen care este în aceeași situație a rămas deocamdată pe lista orașelor gazdă pentru turneul final.
În Sankt Petersburg și Sevilla se vor juca meciurile din grupa E. EURO 2020 este programat în acest an între 11 iunie şi 11 iulie.
Acest turneu este unul atipic fiind găzduit de orașe din mai multe țări printre care și București.
Optimile de finală (26-29 iunie) se joacă pe arenele Johan Cruyff, Wembley (două partide), Puskas Arena, La Cartuja, Parken Stadium, Arena Naţională şi Hampden Park. Sferturile (2-3 iulie) pe Gazprom Arena, Allianz Arena, Stadionul Olimpic din Baku, Stadionul Olimpic din Roma. Semifinalele se vor juca pe 6 şi 7 iulie pe Wembley Stadium, iar finala care are loc pe 11 iulie tot pe Wembley.

Programul meciurilor de la Euro 2020

Grupa A
11 iunie: Turcia – Italia (Stadionul Olimpic din Roma)
12 iunie: Ţara Galilor – Elveţia (Stadionul Olimpic din Baku)
16 iunie: Turcia – Ţara Galilor (Stadionul Olimpic Baku)
Italia – Elveţia (Stadionul Olimpic Roma)
20 iunie: Elveţia – Turcia (Stadionul Olimpic Baku)
Italia – Ţara Galilor (Stadionul Olimpic Roma)
Grupa B
12 iunie: Danemarca – Finlanda (Parken Stadium Copenhaga)
Belgia – Rusia (Gazprom Arena Sant Petersburg)
16 iunie: Finlanda – Rusia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)
17 iunie: Danemarca – Belgia (Parken Stadium Copenhaga)
21 iunie: Rusia – Danemarca (Gazprom Sankt Petersburg)
Finlanda – Belgia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)
Grupa C
13 iunie: Austria – Macedonia de Nord (Arena Naţională Bucureşti)
Olanda – Ucraina (Johan Cruyff Arena Amsterdam)
17 iunie: Ucraina – Macedonia de Nord (Arena Naţională Bucureşti)
Olanda – Austria (Johan Cruyff Arena Amsterdam)
21 iunie: Macedonia de Nord – Olanda (Johan Cruyff Arena Amsterdam)
Ucraina – Austria (Arena Naţională Bucureşti)
Grupa D
13 iunie: Anglia – Croaţia (Wembley Stadium Londra)
14 iunie: Scoţia – Cehia (Hampden Park Glasgow)
18 iunie: Croaţia – Cehia (Hampden Park Glasgow)
Anglia – Scoţia (Wembley Stadium Londra)
22 iunie: Croaţia – Scoţia (Hampden Park Glasgow)
Cehia – Anglia (Wembley Stadium Londra)
Grupa E
14 iunie: Polonia – Slovacia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)
Spania – Suedia (La Cartuja Sevilla)
18 iunie: Suedia – Slovacia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)
19 iunie: Spania – Polonia (La Cartuja Sevilla)
23 iunie: Slovacia – Spania (La Cartuja Sevilla)
Suedia – Polonia (Gazprom Sankt Petersburg)
Grupa F
15 iunie: Ungaria – Portugalia (Puskas Arena Budapesta)
Franţa – Germania (Allianz Arena Munchen)
19 iunie: Ungaria – Franţa (Puskas Arena Budapesta)
Portugalia – Germania (Allianz Arena Munchen)
23 iunie: Portugalia – Franţa (Puskas Arena Budapesta)
Germania – Ungaria (Allianz Arena Munchen)