Home » Sport » Florin Andone, „dublă” pentru Galatasaray! A egalat performanţa lui Hagi

Florin Andone, „dublă” pentru Galatasaray! A egalat performanţa lui Hagi

Florin Andone, dublă pentru Galatasaray

Florin Andone, „dublă” pentru Galatasaray. Românul a fost titular şi a înscris de două ori în meciul cu Sivasspor.

Fatih Terim a mizat pe internaţionalul român, în lipsa lui Radamel Falcao, în meciul pe care Galatasaray l-a câştigat cu 3-2 în fața celor de la Sivasspor. În minutul 22 atacantul a pornit de la 40 de metri, a trecut de doi adversari şi a marcat. Tot stadionul s-a ridicat în picioare, iar comentatorul turc al meciul i-a strigat numele românului. Tot în prima repriză, Andone a reuşit dubla. A marcat din lovitură de la 11 metri, în minutul 42. Ryan Babel a marcat al treilea gol pentru Galatasaray.

„Aveam nevoie de aceste trei puncte. Ne-am dorit mult această victorie. Sunt fericit să înscriu goluri. Sper că acestea au fost doar primele două goluri pentru Galatasaray și că acestea vor deveni repede istorie. Partida de astăzi mi-a dat multă încredere”, a spus Andone, după meci.

Florin Andone l-a egalat pe Hagi

Florin Andone a reuşit să egaleze performanţa lui Gheorghe Hagi. Acesta a fost singurul român care a reuşit o dublă pentru echipa din Turcia, în 2001 într-un meci cu Trabzonspor. Până în acest moment Florin Andone a jucat în 4 partide pentru Galatasaray. Românul a fost împrumutat de la Brighton&Hove Albion pentru 700.000 de euro. În acest moment cota lui este de 4.5 milioane de euro.

Citeşte şi: Dinamo – Gaz Metan 2-0! ”Câinii” pe loc de play-off pentru prima dată