David Popovici continuă să fie un simbol al excelenței sportive românești, după ce a obținut două medalii de aur la Campionatele Mondiale de natație de la Singapore. Performanța sa extraordinară în probele de 100 și 200 de metri liber a reconfirmat nu doar valoarea sa incontestabilă, ci și poziția de lider mondial într-un sport de o complexitate și competitivitate aparte.
David Popovici, două medalii de aur la Campionatul Mondial din Singapore
Finala de la 200 de metri a fost un adevărat spectacol de rezistență, tehnică și voință, încheiată cu un sprint impresionant care i-a adus victoria în fața unor adversari redutabili. La scurt timp, Popovici a revenit în bazin pentru cursa de 100 de metri, unde a oferit o demonstrație memorabilă de strategie și putere, reușind o revenire spectaculoasă pe ultimii metri.
Realizările sale nu au trecut neobservate în România, unde valul de admirație este tot mai puternic. Printre cei care și-au exprimat public aprecierea se numără și Gigi Becali, patronul echipei de fotbal FCSB.
Cunoscut pentru opiniile sale directe și adesea pitorești, Becali l-a lăudat pe Popovici nu doar pentru abilitățile fizice excepționale, ci și pentru echilibrul mental și maturitatea pe care le afișează constant, inclusiv în fața camerelor de luat vederi. L-a comparat chiar cu un pește, sugerând că Popovici se mișcă în apă cu o naturalețe aproape supranaturală.
Gigi Becali l-a lăudat
„Ce părere să ai despre ăla? El e numărul 1 mondial? Ce părere să ai? Nu mă uit la curse. Am auzit. Am auzit declarațiile pe care le dădea înainte. Se vedea de pe atunci că e foarte copt la minte. Eu i-am luat apărarea când au apărut discuțiile, după ce și-a luat mașină. Dacă nu-și ia mașină numărul 1 mondial, cine să-și ia? Becali?”, a declarat patronul FCSB la emisiunea Fanatik Superliga.