Redactia.ro

Gigi Becali, imobilizat la pat din cauza virusului HMPV: ”Nu puteam să mă întind, trebuia să stau în fund”

Gigi Becali

Gigi Becali, patronul echipei de fotbal FCSB, a fost infectat cu un virus care face ravagii în China și care, în ultima perioadă, a ajuns și în România: virusul HMPV.

Deși nu este un virus nou, ci unul cunoscut de peste 20 de ani, HMPV provoacă o serie de simptome asemănătoare cu cele ale gripei și ale coronavirusului, dar în anumite cazuri poate duce la complicații grave.

Recent, virusul a fost considerat răspunzător pentru o mare parte din virozele respiratorii care circulă în România, după cum a explicat ministrul Sănătății, Alexandru Rafila.

Simptomele care l-au chinuit pe Gigi Becali

Într-un interviu acordat ProSport.ro, Gigi Becali a vorbit despre cum a resimțit această boală și cum a reușit să facă față simptomelor sale, care l-au afectat într-un mod neobișnuit și destul de dureros.

Deși la început părea o răceală banală, simptomele s-au agravat treptat, iar Becali a avut de înfruntat o tuse persistentă, care i-a dat mari bătăi de cap, mai ales noaptea.

„N-aveam probleme toată ziua, dar seara când mă băgam în pat venea tusea. Trebuia să stau în fund, nu puteam să stau întins”, a mărturisit Gigi Becali. A fost o perioadă grea pentru omul de afaceri, care nu s-a confruntat niciodată cu astfel de probleme în trecut.

Tratamentul naturist

În loc să se bazeze pe tratamentele clasice, Gigi Becali a optat pentru un remediu natural, evitând antibioticele pe care medicul i le recomandase.

„Am luat medicamente naturiste. Doctorul mi-a spus să iau antibiotic și nu am vrut să aud de așa ceva. Când am fost bolnav a fost bucurie, pe cuvânt! Doamne, tu mi-ai dat boala, atunci e bucurie, mulți nu or să înțeleagă. Eu nu privegheam, adică să fac rugăciune de noapte. E prima dată în viața mea când mă bucur că am fost bolnav”, a continuat acesta.

Becali a spus că, în ciuda stării de rău, boala i-a adus o anumită liniște și bucurie, ajutându-l să reflecteze asupra vieții și să aprecieze momentele simple.

Virusul HMPV: Pericolul care a ajuns și în România

Virusul HMPV a fost considerat în ultima perioadă un pericol major în China, unde spitalele au fost copleșite de numărul mare de cazuri. Acesta a ajuns și în România, iar medicii afirmă că nu este un virus nou, fiind deja cunoscut de mai bine de două decenii.

„Este un virus înrudit cu virusul sincițial respirator și se știe că și virusul sincițial în perioada asta de iarnă are cazuri de îmbolnăvire ca și virusul gripal sau ca și Covid”, a explicat medicul epidemiolog Emilian Popovici.

Deși majoritatea persoanelor se recuperează fără probleme, există riscul ca persoanele vârstnice, copiii mici și cei cu un sistem imunitar slăbit să dezvolte complicații mai grave.

De asemenea, în cazul lui Gigi Becali, povestea nu este doar una despre boală, ci și despre abordarea acesteia cu o mentalitate diferită. În ciuda recomandărilor medicului de a folosi antibiotice, el a preferat să își asculte propriul corp și să recurgă la tratamentele naturiste.

adsmedia.ro - Ad Network
Motocoasa Electrica Cu Acumulator
Cantar Smart Cu Aplicatie
Lampa Solara LED SIKS Cu Telecomanda
Lanterna de cap LED SIKS, Profesionala, Incarcare USB
Ghirlanda Luminoasa Decorativa SIKS
Feliator multifunctional EDAR® manual, 8 setari de grosime, alb/gri
Etichete: