Home » Sport » Hamilton a câștigat Marele Premiu de la Abu Dhabi

Hamilton a câștigat Marele Premiu de la Abu Dhabi

Hamilton a câștigat MP de la Abu Dhabi

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de la Abu Dhabi, ultima cursă a anului. Max Verstappen și Charles Leclerc au urcat și ei pe podium.

Britanicul, Lewis Hamilton a cucerit titlul la Abu Dhabi. Acesta a fost ultima cursa din acest sezon din Formula 1. Pilotul Mercedes AMG a adunat 84 de victorii de când aleargă. Doar în 2019 a câștigat 11 curse. Hamilton era deja campion mondial, după ce câștigase Marele Premiu al SUA în noiembrie. Dacă va mai câștiga un titlu îl va egala pe Michael Schumacher.

„Sunt mândru, dar și super recunoscător față de această echipă, față de toți cei de la Mercedes care m-au presat pe durata acestui sezon. Chiar dacă aveam campionatul câștigat, am ținut capul jos și am vrut să vedem dacă nu putem extrage mai mult din această frumoasă mașină” a spus campionul în vârstă de 34 de ani.

Kubica și Hülkenberg părăsesc Formula 1

Din sezonul următor al doilea pilot al celor de la Williams, Robert Kubica se va retrage. În locul său va veni canadianul Nicholas Latifi. De asemenea este foarte posibil să dispară și germanul Nico Hülkenberg. Renault nu i-a reînoit contractul și nu și-a găsit alt angajament. Hülkenberg se pare că este decis să părăsească Formula 1 și vrea să se înscrie la cursele de raliu. Hülkenberg nu a câștigat în 10 ani nicio cursă.