Redactia.ro

Negocieri în coaliție și schimbări în Guvern. Ilie Bolojan vorbește despre posibile tăieri de salarii și pensii

Ilie Bolojan

România trece printr-un moment crucial. Deficitul bugetar mare pune presiune pe viitorul guvern, iar numele din viitorul Executiv se schimbă aproape de la oră la oră. Ilie Bolojan, premierul desemnat, aduce în discuție posibilitatea ajustării cheltuielilor bugetare, inclusiv cele cu pensiile și salariile. O decizie grea, dar, potrivit acestuia, necesară.

Negocieri la vârf pentru formarea Guvernului. Se caută echilibrul

Ziua de duminică a adus o nouă rundă intensă de negocieri între președinte, premierul desemnat Ilie Bolojan și liderii principalelor partide. Discuțiile s-au purtat în paralel cu ședințele interne din cadrul PSD, PNL, UDMR și USR, acolo unde s-a analizat componența viitorului guvern și programul de guvernare.

Încă de dimineață, liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai grupului minorităților s-au reunit pentru a încerca să finalizeze acordul politic și lista cu miniștri. La ora 11:00, liberalii s-au întâlnit la Camera Deputaților, iar social-democrații au avut ședința la Vila Lac, începând cu ora 17:00.

Miza principală: identificarea unei formule guvernamentale care să poată susține măsuri de austeritate fără să genereze haos politic sau social. Discuțiile sunt intense, iar negocierile sunt încă deschise pe mai multe portofolii importante.

Ilie Bolojan trage un semnal de alarmă: „Trebuie să ne gândim la capacitatea țării de a plăti pensiile”

Într-un moment de sinceritate rară, Ilie Bolojan a vorbit despre problema reală care apasă bugetul României: cheltuielile cu salariile și pensiile. Acesta susține că statul a fost generos în ultimii ani, dar fără acoperire economică reală.

„Am avut o creştere a cheltuielilor cu salariile în România mai mare atât faţă de rata inflaţiei, cât şi faţă de veniturile statului”, a spus Bolojan, potrivit romaniatv.net.

Premierul desemnat arată că în 2024 veniturile statului au crescut cu puțin peste 10%, în timp ce fondul de salarii a urcat cu 24%. Diferența este uriașă și ridică semne de întrebare privind sustenabilitatea.

„În anumite sectoare avem prea mulţi angajaţi şi, în mod cert, fondurile de salarii pot fi corectate fără să afectăm activitatea instituţiei”, a mai precizat acesta.

Contextul deficitului bugetar

România se confruntă cu un deficit bugetar de peste 9% din PIB, mult peste limita de 3% recomandată de Uniunea Europeană. În acest context, liderii politici sunt nevoiți să ia măsuri nepopulare.

Ilie Bolojan a fost clar: dacă nu se intervine asupra cheltuielilor, riscul colapsului financiar este real.

„Creșterea fondului de pensii a fost de 53% în ultimii patru ani, iar inflaţia acumulată a fost de 36%. Este o diferență care, deși favorizează pensionarii, nu ține cont de veniturile reale ale statului”, a explicat premierul desemnat.

Mai grav, ultima majorare a pensiilor – aplicată din septembrie 2024 – își va face simțit efectul complet abia în 2025, ceea ce înseamnă presiune suplimentară pe buget.

Milioane de români nu sunt activi în piața muncii

Ilie Bolojan a ridicat și o altă problemă: rata scăzută a ocupării forței de muncă. Potrivit acestuia, peste 4 milioane de români cu vârsta între 15 și 64 de ani nu sunt prinși în activitate.

„Suntem pe penultimul loc din Europa la acest indicator. Este grav. În plus, la categoria de vârstă 55-64 de ani suntem pe ultimul loc, din cauza pensionărilor accelerate”, a mai spus Bolojan.

Aceste date subliniază o problemă sistemică. Populația activă e tot mai redusă, în timp ce obligațiile statului cresc. De aici și nevoia unui echilibru nou, care să aducă sustenabilitate pe termen lung.

PSD și PNL finalizează lista miniștrilor. Se luptă pentru Finanțe, Sănătate și Fonduri Europene

Duminică seară, partidele din coaliție au analizat variantele finale pentru portofoliile ministeriale. La PNL, două ministere importante sunt încă disputate: Finanțele și Fondurile Europene. Marcel Boloș și Alexandru Nazare se află în competiție directă.

Surse din partid indică faptul că Alexandru Nazare ar fi favorit pentru Ministerul de Finanțe. Acesta are experiență în funcție și este perceput ca fiind mai ferm în aplicarea măsurilor de reducere a cheltuielilor.

Tot la liberali, Ministerul Educației va fi condus de Daniel David, iar la Interne rămâne Cătălin Predoiu.

La PSD, cel mai disputat minister este cel al Sănătății. După retragerea susținerii pentru Carmen Orban, au apărut două variante: Alexandru Rogobete și Adrian Streinu-Cercel. Decizia finală nu a fost încă anunțată.

USR intră în guvern. A anunțat oficial miniștrii pe care îi propune

Partidul USR a anunțat sâmbătă, în cadrul Congresului organizat la București, lista celor patru miniștri care vor reprezenta formațiunea în viitorul guvern condus de Ilie Bolojan.

„Comitetul Politic USR a votat cu 94% intrarea în această coaliţie pro-europeană. Diana Buzoianu va fi ministru al Mediului, Oana Ţoiu la Externe, Radu Miruţă la Economie şi Digitalizare, iar Ionuţ Moşteanu la Apărare şi vicepremier”, a declarat președintele USR, Dominic Fritz.

Deși USR recunoaște că are viziuni diferite față de partenerii de coaliție, liderii partidului consideră că seriozitatea și implicarea pot face această formulă funcțională.

Lista provizorie a guvernului Bolojan

Negocierile continuă, dar surse din interiorul partidelor au prezentat o variantă provizorie a guvernului:

  • Prim-ministru: Ilie Bolojan (PNL)
  • Vicepremier fără portofoliu: Marian Neacșu (PSD)
  • Vicepremier fără portofoliu: Tanczos Barna (UDMR)
  • Vicepremier și ministru al Apărării: Ionuț Moșteanu (USR)
  • Ministrul de Interne: Cătălin Predoiu (PNL)
  • Ministrul de Finanțe: Marcel Boloș / Alexandru Nazare (PNL)
  • Ministrul Justiției: Radu Marinescu (PSD)
  • Ministrul de Externe: Oana Țoiu (USR)
  • Ministrul Transporturilor: Ciprian Șerban (PSD)
  • Ministrul Educației: Daniel David (PNL)
  • Ministrul Sănătății: Alexandru Rogobete / Adrian Streinu-Cercel (PSD)
  • Ministrul Muncii: Petre Florin Manole (PSD)
  • Ministrul Economiei și Digitalizării: Radu Miruță (USR)
  • Ministrul Energiei: Bogdan Ivan (PSD)
  • Ministrul Fondurilor Europene: Marcel Boloș / Sebastian Burduja (PNL)
  • Ministrul Agriculturii: Sorin Moise (PSD)
  • Ministrul Mediului: Diana Buzoianu (USR)
  • Ministrul Culturii: Demeter András István (UDMR)
  • Ministrul Dezvoltării Regionale: Cseke Attila (UDMR)

Când ar putea fi instalat noul guvern

Sorin Grindeanu a anunțat că programul de guvernare și acordul politic ar putea fi finalizate duminică. Luni ar urma să aibă loc procedurile parlamentare, iar marți, premierul desemnat și miniștrii ar putea depune jurământul la Palatul Cotroceni.

Totuși, este important de precizat că aceste termene depind de finalizarea negocierilor și de acordul partidelor pe portofoliile-cheie. În cazul în care nu se ajunge la un consens, întregul calendar poate fi decalat.

Marea provocare va fi să se găsească un echilibru între reducerea cheltuielilor, menținerea suportului politic și evitarea nemulțumirii sociale.

Până atunci, atenția rămâne asupra Cotroceniului și asupra sălilor de ședință ale partidelor. Acolo se scrie, în aceste zile, viitorul economic și social al României.

adsmedia.ro - Ad Network
Motocoasa Electrica Cu Acumulator
Cantar Smart Cu Aplicatie
Lampa Solara LED SIKS Cu Telecomanda
Lanterna de cap LED SIKS, Profesionala, Incarcare USB
Ghirlanda Luminoasa Decorativa SIKS
Feliator multifunctional EDAR® manual, 8 setari de grosime, alb/gri
Etichete: