Home » Sport » Romania – Germania, 2-4, la EURO U21. Reacţia lui Mirel Rădoi

Romania – Germania, 2-4, la EURO U21. Reacţia lui Mirel Rădoi

România U21 a fost învinsă de Germania U21 cu scorul de 4-2 (1-2), joi seara, în semifinalele Campionatului European de fotbal Under-21 din Italia şi San Marino, pe Stadionul Renato Dall’Ara din Bologna.

România a pierdut un meci, dar a câştigat o calificare la Jocurile Olimpice după 56 de ani şi o echipă de viitor, care a realizat o performanţă istorică, o semifinală de Campionat European în care a jucat de la egal la egal cu campioana.

În finala de duminică, la Udine, Germania va întâlni învingătoarea dintre Spania şi Franţa, semifinală care se va juca vineri, de la ora 22:00, la Reggio Emilia.

Rădoi spune că nu are regrete

Mirel Rădoi susține că nu are regrete după acest turneu și consideră că meciul a fost decis de două momente. Ocazia lui Pușcaș din finalul primei reprize și de penalty-ul acodrat nemților în startul reprizei secunde.

Nu am regrete pentru că meciul a fost unul simplu cu două momente decisive. Primul a fost când portarul lor a salvat lovitura de cap a lui Pușcaș și cel de-al doilea cel cu penalty-ul din startul reprizei secunde. Rămân cu amintirea că am terminat în primele patru din Europa și i-am făcut fericiți pe oameni. Putem să facem rezultate mult mai frumoase. Ne vom aminti de semifinale, la un pas de finală. La anul mergem la Jocurile Olimpice. După această poveste va trebui să învățăm ceea ce am învățat și acum 20 de ani, că nouă nu ni se va da nimic gratis și va trebui să muncim să mergem să ne luăm singuri„, a spus Mirel Rădoi.