Home » Sport » SCM Râmnicu Vâlcea, patru înfrângeri în Champions League

SCM Râmnicu Vâlcea, patru înfrângeri în Champions League

SCM Râmnicu Vâlcea, handbal, înfrângere, liga campionilor,

SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut meciul cu Gyor, scor 31-38 și este la a patra înfrângere consecutivă în Liga Campionilor.

Vâlcencele au făcut o primă repriză foarte bună, iar la pauză conduceau. SCM Râmnicu Vâlcea nu a fost condusă niciun minut în prima parte a meciului, dar fetele au căzut în repriza a doua. Au încasat 23 de goluri și au reușit să marcheze doar 14. În partea a doua, echipa din Ungaria a preluat conducerea după primele 4 minute, 19-18, iar din acel moment totul s-a rupt. Au fost momente când gazdele au condus chiar și la 10 goluri diferență. Echipa antrenată de Florentin Pera a înregistrat a patra înfrângere din tot atâtea meciuri în cea mai prestigioasă competiție. Vâlcencele au și un meci amânat. Pe 24 octombrie româncele vor juca acasă în compania ceclor de la BV Borussia 09 Dortmund.

SCM Râmnicu Vâlcea, ultimul loc în grupă

Gyor, care este și deţinătoarea trofeului este pe primul loc în clasament în acest moment.
Pentru echipa din Vâlcea au marcat: Mireya Gonzalez 8 goluri, Asma Elghaoui 6, Kristina Liscevic 3, Evgenija Minevskaja 3, Ann Grete Norgaard 3. Zeljka Nikolic 2, Marta Lopez 2, Jelena Trifunovic 2, Maren Aardahl 1, Cristina Florica 1.
Pentru Gyor au înscris: Estelle Nze Minko 10, Viktoria Lukacs 8, Veronica Kristiansen 6. Anita Gorbicz 4, Kari Brattset Dale 3, Csenge Reka Fodor 2, Anne Mette Hansen 2, Stine Oftedal 2, Eduarda Amorim 1.
Gyori e pe primul loc în clasament, cu 8 puncte (5 jocuri). Pe locul doi se află ŢSKA, 7 p (4 meciuri jucate ), urmează Brest Bretagne Handball, 6 p (4 j). Odense Handbold, 6 p (4 j), Podravka Vegeta, 2 p (3 j), BV Borussia 09 Dortmund, 2 p (4 j), Buducnost, 1 p (4 j), SCM Râmnicu Vâlcea, 0 p (4 j).
În acest moment SCM Râmnicu Vâlcea are șanse minime de a se califica mai departe în Liga Campionilor.