Home » Sport » Simona Halep a coborât în clasamentul WTA! Ce loc ocupă românca

Simona Halep a coborât în clasamentul WTA! Ce loc ocupă românca

simona halep, Simona Halep Stuttgart, eliminare, Madrid

WTA a publicat astăzi, noul clasament. După turneul de Grand Slam de la Australian Open, Simona Halep a coborât pe locul 3, în timp ce Serena Williams a revenit în TOP 10.

Simona Halep a fost eliminată de la Australian Open, iar acest lucru a costat-o un loc în clasamentul mondial. Constănțeanca a fost depășită de Naomi Osaka, cea care a câștigat și primul trofeu de Grand Slam al anului.
Câştigătoarea de la Melbourne a adunat 7.835 de puncte, în timp ce Simona Halep are 7.255 de puncte în această ierarhie. Lider mondial rămâne în continuare Ashleigh Barty, cu 9.186 de puncte. Parcursul bun de la Melbourne a readus-o pe Serena Williams în Top 10. Ea a urcat de pe locul 11, până pe 7. Serena Williams a fost eliminată în semifinalele turneului australian, de Naomi Osaka.

Ce locuri ocupă româncele în clasamentul WTA

Pe lângă Simona Halep, România mai are încă 4 sportive în Top 100. Cea mai bine clasată este Patricia Țig, locul 60 în WTA, cu 1.254 de puncte acumulate.
Monica Niculescu a coborât o poziţie, până pe locul 147, cu 519 puncte
Jaqueline Cristian a coborât trei poziţii, până pe pe locul 160, cu 468 de puncte
Elena Gabriela Ruse a coborât două poziţii, până pe locul 164, cu 454 de puncte
Laura Ioana Paar a coborât şase poziţii, până pe locul 196, cu 353 de puncte

Ce planuri are Simona Halep

Românca a revenit în țară, după ce a fost eliminată de la Australian Open. Aceasta a declarat că se va odihni câtevaa zile, apoi începe pregătirea pentru următorul turneu.

“Doha și Dubai. Vedem cât de lungă va fi pauza, dar la Dubai vom merge sigur. Apoi, ar fi Miami și turneele pe zgură din Europa. Calendarul este într-o continuă schimbare. Să sperăm că nu se va mai da nimic peste cap”, a spus Artemon Apostu-Efremov, unul dintre antrenorii campioanei, la Digi Sport.