Home » Știri » Suma uriașă încasată de Pro TV după meciul România- Slovacia. Postul din Pache a bătut toate recordurile

pro tv

Meciul România – Slovacia a stabilit noi recorduri nu doar în ceea ce privește audiența, ci și în privința încasărilor din publicitate.  Suma generată de Pro Tv după jocul care a dus calificarea în optimile de finală este uriașă, posibil chiar să depășească șase zerouri.

Audiență de milioane la fiecare minut

Meciul care a asigurat calificarea Naționalei României în optimile Euro a fost urmărit de peste patru milioane de români în fiecare minut, iar în momentele de vârf, audiența s-a apropiat de cinci milioane. Aceste cifre sunt record pentru un meci difuzat la ora 19:00. În plus, audiența raportată nu include persoanele care au vizionat meciul în spațiile publice, pe terase sau în piețe.

Record istoric pe publicul comercial

Pe segmentul publicului comercial, meciul a atins o cotă de piață istorică de 76%. Asta înseamnă că trei sferturi din publicul comercial era conectat la Pro TV în timpul difuzării meciului. Până acum, recordul anterior era deținut de meciul Franța – România de la Euro 2016, cu o cotă de piață de 71%. Diferența notabilă este că atunci publicul comercial era definit ca segmentul 18-49 de ani urban, în timp ce acum acesta cuprinde intervalul 21-54 de ani, la nivel național, conform standardelor ESOMAR ABCD.

Reclamele din timpul meciului

Paginademedia.ro a monitorizat și înregistrat reclamele difuzate în timpul partidei România – Slovacia. Doar în pauza meciului au fost difuzate peste 30 de reclame, la care se adaugă spoturile publicitare înainte și după meci. Prețurile pentru reclamele difuzate în timpul Euro sunt considerabil mai mari decât în perioadele obișnuite, putând fi de câteva ori mai scumpe.

Factorii care influențează prețurile reclamelor

Mai mulți factori contribuie la determinarea prețurilor reclamelor: faza competiției, poziția în calup (primele reclame sunt mult mai scumpe), pachetul cumpărat (fiecare meci sau toate meciurile din cadrul Euro). În cazul acestui Euro, meciurile Naționalei României au fost cele mai scumpe.

Câți bani a câștigat Pro Tv

Analizând audiența pe segmentul comercial (aproximativ 25% rating, conform datelor Pro TV), o reclamă difuzată în timpul meciului România – Slovacia a costat între 17.000 și 20.000 de euro. Estimările indică faptul că încasările totale din publicitate pentru Pro TV, în timpul acestui meci, au fost între 750.000 și 950.000 de euro. Este însă posibil ca suma să depășească un milion de euro, în funcție de pachetele publicitare achiziționate de clienți.

Principalii clienți de publicitate

În pauza meciului, monitorizarea Paginademedia.ro a relevat că cel puțin zece din cele peste 30 de reclame au provenit de la case de pariuri, inclusiv Betano (sponsor al Euro), SuperBet, MaxBet și TotoGaming. Alți clienți care au difuzat reclame în timpul meciului Naționalei au fost Kober, Bilka, Lidl, Dero, Penny și Danke.

Impactul audienței record asupra publicității

Audiența impresionantă a meciului România – Slovacia a avut un impact direct asupra prețurilor reclamelor și, implicit, asupra încasărilor din publicitate. Fiecare minut de difuzare a reprezentat o oportunitate valoroasă pentru branduri de a ajunge la un număr mare de spectatori, fapt care a justificat prețurile ridicate.

Comparația cu alte evenimente sportive

În comparație cu alte evenimente sportive majore, meciul România – Slovacia se remarcă prin audiența sa excepțională și impactul semnificativ asupra pieței de publicitate. Deși alte competiții, cum ar fi Liga Campionilor sau meciurile echipelor de club de top, atrag audiențe mari, implicarea emoțională și națională a suporterilor români în meciurile Naționalei la Euro 2020 a creat un context unic.

Strategiile de marketing ale brandurilor

Brandurile care au ales să investească în publicitate în timpul meciului România – Slovacia au beneficiat de o expunere masivă și au reușit să-și comunice mesajele către un public extrem de numeros. Strategiile de marketing adoptate de aceste branduri au fost orientate spre maximizarea vizibilității și a impactului asupra consumatorilor.

Concluzii din perspectivă publicitară

Performanța remarcabilă a Naționalei României și audiența record a meciului împotriva Slovaciei demonstrează potențialul enorm al evenimentelor sportive majore pentru atragerea investițiilor publicitare. Brandurile care au ales să își promoveze produsele și serviciile în acest context au avut ocazia de a-și amplifica prezența pe piață și de a se conecta cu publicul într-un mod autentic și relevant.

În concluzie, meciul România – Slovacia nu a fost doar un moment de bucurie pentru suporterii români, ci și o oportunitate valoroasă pentru piața de publicitate, stabilind noi standarde și recorduri în domeniu. Audiența excepțională și încasările pe măsură reflectă impactul major al sportului asupra economiei și societății, subliniind importanța strategică a investițiilor publicitare în astfel de evenimente.