Home » Sport » Universitatea Craiova și-a aflat adversara din Europa League!

Universitatea Craiova și-a aflat adversara din Europa League!

Universitatea Craiova și-a aflat adversara din Europa League

Universitatea Craiova și-a aflat adversara din Europa League! În turul doi preliminar o vor întâlni pe Honved Budapesta. Oltenii au trecut joi, cu 3-2, de Sabail, pe teren propriu. În tur câștigaseră cu același scor. Alexandru Cicâldău a deschis scorul, după o respingere. Vătăjelu, întors în Bănie după mai bine de doi ani a înscris pentru 2-0 în minutul 53. Azerii au revenit și au egalat, iar oltenii au început să aibă emoții. Salvatorul Universității Craiova a fost Carles Fortes, care a marcat în ultimul minut. A fost primul lui gol într-un meci oficial.

„Important e că am câştigat, deşi am suferit pe final. Ne-am relaxat la 2-0 şi în trei minute am cedat. Au fost două greşeli foarte uşoare. Dar am dat dovadă de caracter, am rămas concentraţi şi am reuşit să câştigăm. E o calificare după 26 de ani, e foarte important”, a declarant antrenorul oltenilor Corneliu Papură, la Digi Sport.

Aproape 16.000 de suporteri au fost pe Ion Oblemenco pentru a-și susține favoriții. În ciuda rezultatului, aceștia i-au cerut demisia lui Corneliu Papură. Fanii au fost împotriva antrenorului de la primul meci din actualul sezon din Liga I. Un 3-2 cu Academica Clinceni. Tehnicianul nu s-a supărat și susține că fanii sunt critici, dar iubesc echipa.

Cine e Honved Budapesta

În turul doi preliminar Universitatea Craiova o va întâlni pe Honved Budapesta. Maghiarii au terminat pe locul 4 în campionat cu 49 de puncte, cu 25 de puncte mai puțin față de campionii de la Ferencvaros. Clubul s-a înființat în 1909. Are în palmares 13 titluri de campioană a Ungariei, 7 Cupe ale Ungariei și O Cupă Mitropa. În acest moment portivit Transfermarkt, lotul maghiarilor valorează 7,13 milioane de euro. Cel mai scump jucător din echipă este atacantul Vladyslav Kulach, de 26 de ani. Este cotat la 700.000 de mii de euro. Golghetrul celor de la Honved Budapesta a fost Filip Holender, cu 16 goluri. Acesta s-a transferat însă, în această vară la FC Lugano.