Valtteri Bottas, victorie în Marele Premiu al Japoniei! Mercedes, campioană la constructori!

Valtteri Bottas, victorie în Marele Premiu al Japoniei

Valtteri Bottas, victorie în Marele Premiu al Japoniei! Mercedes a câştigat titlul la constructori pentru a şasea oară la rând. Calificările şi cursa au avut loc în aceeaşi zi.

Sebastian Vettel a plecat din pole-position, dar nu şi-a păstrat avantajul. A fost depăşit rapid de Valtteri Bottas, plecat de pe poziţia a treia a grilei de start. Charles Leclerc și Max Verstappen s-au lovit la primul viraj, iar olandezul a fost nevoit să abandoneze. Finlandezul celor de la Mercedes a câştigat a treia cursă din acest sezon, după ce a avut o strategie foarte bună şi a condus toată cursa.

Podiumul a fost completat de Sebastian Vettel și Lewis Hamilton. Alexander Albon, pilot Red Bull Racing, a încheiat al patrulea și a obținut cel mai bun rezultat din carieră în Formula 1. Lewis Hamilton rămâne lider în clasamentul piloţilor cu un avans de 64 de puncte. Dacă va ieşi campion mondial, ar fi a 6-a oară la rând când un pilot al echipei germane câștigă titlul. Cu patru curse înainte de final, Mercedes a devenit campioană mondială la constructori. Este al 6-lea titlu obţinut. Următoarea etapă din Formula 1 se dispută pe circuitul din Mexic, peste două săptămâni.