Home » Sport » Viitorul – Hermannstadt 3-2! Hagi se gândește deja la Gent!

Viitorul – Hermannstadt 3-2! Hagi se gândește deja la Gent!

Viitorul - Hermannstadt 3-2

Viitorul – Hermannstadt 3-2. Echipa lui Gheorghe Hagi a câștigat fără problem în fața sibienilor, la trei zile după înfrângerea suferită în Belgia.
Au fost 5 goluri într-o singură repriză. În minutul 51, Tîru deschide scorul. 12 minute mai târziu, Eric înscrie pentru 2-0 cu un șut la colțul lung din careu. Yazalde reusește să înscrie și el și reduce din handicap. În minutul 80, Ciobanu îl învinge pe Cristiano, iar scorul devine 3-1. Stoica stabilește scorul final. Viitorul – Hermannstadt 3-2.

Hagi nu vinde jucători

După meci, Hagi a anunțat că un singur jucător poate pleca de la club în acest moment. Virgil Ghiţă, cât şi Bradley De Nooijer, fundaşi doriţi de Universitatea Craiova, respectiv FCSB, vor rămâne la Viitorul pentru următorul sezon. Singurul care poate pleca este Denis Drăguş, care are deja o ofertă din străinătate. Acum Viitorul se gândește la meciul din Europa League.

”Vine meciul de joi şi vedem dacă suntem în stare să creăm ceva frumos şi important. Nu avem nimic de pierdut, căpătăm experienţă. La ce buget avem noi şi la ce buget au ei…Sunt mulţumit de echipă, sunt mulţumit de efortul lor”, a declarat Gică Hagi zâmbind la TV Look Sport.

Eric, al doilea marcator străin din istoria Ligii I

Eric de Oliveira a înscris al treilea gol în în acest sezon în Liga I. Deocamdată este singurul jucător care a marcat în fiecare etapă, și a ajuns la 62 de goluri marcate în campionat. În acest moment este al doilea marcator străin din istoria primei ligi din România, după Wesley, care are 64. Eric a ajuns prima data în România în 2007, la Gaz Metan Mediaș. A mai jucat la Pandurii Tg Jiu. În ianuarie 2019 a revenit la Viitorul unde a semnat un contract un contract pentru un an și jumătate. Brazilianul mai jucase la gruparea lui Gică Hagi cțteva luni în 2017. Atunci a marcat 7 goluri și a avut 6 pase decisive în 20 de meciuri. Chiar dacă este în formă, brazilianul nu știe încă dacă va juca în returul cu Gent.

”Mă simt foarte bine fizic, dar decizia de a juca nu este a mea. Mister spune că a doua zi se uită ce ai făcut ieri. Dacă Mister consider că merit, voi juca cu Gent, dacă nu, voi fi alături de echipă. Voi fi pregătit să îmi ajut echipa”, a declarant Eric, după meciul cu Hermannstadt la Digi Sport.