Home » Sport » Când se reia sezonul de Champions League și cine transmite la TV competiția

Când se reia sezonul de Champions League și cine transmite la TV competiția

liga campionilor, Europa League, mircea lucescu, Ciprian Tătărușanu,

Champions League revine la începutul lunii august, după aproape 5 luni de pauză. Competiția a fost întreruptă din cauza pandemiei de coronavirus.

Champions League se reia pe data de 7 august. Mai sunt 4 meciuri de jucat în faza optimilor. Acestea vor fi transmise de Digi Sport, Telekom Sport și Look TV. După aceste partide se vor afla ultimele 4 echipe care vor juca în faza sferturilor Ligii Campionilor. În acest moment se cunosc deja primele echipe din această fază a competiției. Atletico Madrid, PSG, Atalanta si Leipzig.

Sferturile de finală din Liga Campionilor

Sfert 1: Real Madrid / Manchester City (1-2 tur) vs Lyon / Juventus (1-0 în tur)
Sfert 2: Leipzig vs Atletico Madrid
Sfert 3: Napoli / Barcelona (1-1 în tur) vs Chelsea / Bayern (0-3)
Sfert 4: Atalanta – PSG

Semifinalele Ligii Campionilor
Câștigătoare Sfert 1 vs Câștigătoare Sfert 3
Câștigătoare Sfert 2 vs Câștigătoare Sfert 4

În acest an va fi un sezon atipic. Sferturile, semifinalele și finala se vor disputa între 12 și 23 august, în Lisabona (Portugalia). Toate partidele se joacă într-o singură manșă.

Programul complet al meciurilor

7-8 august: returul meciurilor din optimi (pe stadioanele echipelor gazdă)
12-15 august: sferturile de finală (Lisabona)
18-19 august: semifinale (Lisabona)
23 august: finala (stadionul „da Luz”, Lisabona)

Anul trecut cel mai râvnit trofeu din fotbalul european a fost câștigat de Liverpool. Echipa antrenată de Jurgen Klopp a învins-o în finală pe Tottenham Hotspur cu scorul de 2-0 (1-0). Liverpool a jucat anul trecut a doua finală consecutivă. Cu un sezon în urmă fusese învinsă de Real Madrid. Englezii mai câştigase Liga Campionilor în 1977, 1978, 1981, 1984 şi 2005. Pentru reușita lor, cormoranii au primit în total aproximativ 74,35 milioane euro de la UEFA.