Home » Sport » Max Verstappen câștigă la Imola! Cursă plină de incidente

Max Verstappen câștigă la Imola! Cursă plină de incidente

Formula 1, Lewis Hamilton, Imola

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 de la Imola (Emilia Romagna). Pilotul de la RedBull a profitat de accidentul suferit de campionul mondial, Lewis Hamilton și a reușit să se impună.

În Marele Premiu de Formula 1 de la Imola au fost o mulțime de accidente și abandonuri. Lewis Hamilton a plecat din pole-position, dar a fost depășit în primul tur de Verstappen, în virajul Tamburello. Britanicul a rămas în acel moment fără o parte din spoiler. Cursa a fost întreruptă de mai multe ori, cea mai lungă perioadă fiind 25 de minute. Fiul lui Michael Schumacher, Mick a abandonat în turul 4.
Nebunia a început în turul 31. Campionul mondial a greșit neașteptat și a ieșit în decor. După încă un tur, George Russell (Williams) și Valtteri Bottas (Mercedes) s-au ciocnit și au abandonat.

Scandal între Bottas și Russell

A fost un adevărat scandal între cei doi piloți. Russell l-a lovit în lateral pe Bottas, iar cele două monoposturi s-au făcut praf. Imediat după accident, Russell a coborât din mașină și a pornit direct spre pilotul celor de la Mercedes, căruia i-a dat o palmă peste cască. Acesta s-a înfuriat și i-a arătat semne obscene.
Cursa a fost oprită pentru 25 de minute, aceasta fiind și salvarea lui Hamilton. Acesta a reluat cursa de pe locul 8, reușind în final să urce pe a doua treaptă a podiumului. Pe ultimul loc s-a clasat Lando Norris (McLaren).
Următorul Grand Prix va avea loc în Portugalia, la Portimao, în data de 2 mai.