Home » Sport » Rafael Nadal a dus Spania în sferturile Cupei Davis!

Rafael Nadal a dus Spania în sferturile Cupei Davis!

Rafael Nadal a dus Spania în sferturi

Rafael Nadal a dus Spania în sferturile Cupei Davis. Cel mai bun jucător al momentului a câștigat meciul decisiv la Madrid.

Liderul ATP nu a avut nicio emoție în meciul decisiv, în care l-a întâlnit pe croatul Borna Gojo. Nadal a terminat rapid meciul învingându-și adversarul cu 6-4, 6-3. În primul meci Roberto Bautista a câștigat în fața lui Nikola Mektic scor 6-1, 6-3. La dublu, Rafael Nadal l-a înlocuit, în ultimul moment, pe Feliciano Lopez și a făcut pereche cu Marcel Grannolers. Cei doi i-au învins cu 6 -3, 6-4 pe croaţii Ivan Doig şi Mate Pavic. Astfel, Spaia a trecut la Madrid de Croația în Cupa Davis, scor 3-0 și s-a calificat în sferturile competiției. Pentru Spania este a doua victorie de la debutul competiţiei în noul format, după cel înregistrat în faţa Rusiei (2-1). Ibericii au ocupat primul loc în Grupa B. Croația este deținătoarea trofeului.

Cupa Davis, nou format

Ediția cu numărul 119 din acest an a Cupei Davis a adus modificăti în regulament. Cei mai mulți jucători au fost nemulțumiți. Fostul lider mondial Roger Federer a declarat că el nu va mai juca în Cupa Davis. Din acest an, potrivit noului regulament, 18 echipe joacă în câte 6 grupe de câte trei. Câștigătoarele, și cele mai bune două echipe de pe locul doi merg mai departe, în sferturile de finală. În fiecare confruntare se joacă trei meciuri, două de simplu și unul de dublu. Până acum sistemul a fost total diferit. Cele 18 cele mai bune echipe făceau parte din Grupa Mondială, și luptau în sistem eliminatoriu, piramidal. Se disputau cinci meciuri, 4 la simplu și unul de dublu.

Nadal, nemulțumit de noul sistem

Liderul echipei Spaniei, Rafael Nadal este total nemulțumit de noul sistem de joc. Deși s-a implicat foarte mult în a-și convinge colegii să vină la Cupa Davis, numărul 1 mondial nu s-a putut abține.

“Partea negativă, după părerea mea, e ca începem ultimul meci (n.r. meciul de dublu) și este unu fără un sfert, iar asta înseamnă o mare problemă pentru noi, pentru jucători, dar și pentru oamenii care vin la arenă, întrucât mâine e o zi lucrătoare. Pentru mine, acesta este singurul lucru negativ”, a declarat Nadal.

Rezultate grupe

GRUPA A
Serbia – Japonia 3-0
Filip Krajinovic (Serbia) – Yuichi Sugita (Japonia) 6-2, 6-4
Novak Djokovic (Serbia) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 6-1, 6-2
Janko Tipsarevic/Viktor Troicki (Serbia) – Ben McLachlan/Yasutaka Uchiyama (Japonia) 7-6 (5), 7-6 (4)

GRUPA B
Spania – Croaţia 3-0
Roberto Bautista Agut (Spania) – Nikola Mektic (Croaţia) 6-1, 6-3
Rafael Nadal (Spania) – Borna Gojo (Croaţia) 6-4, 6-3
Marcel Granollers/Rafael Nadal (Spania) – Ivan Dodig/Mate Pavic (Croaţia) 6-3, 6-4

GRUPA C
Germania – Argentina 3-0
Philipp Kohlschreiber (Germania) – Guido Pella (Argentina) 1-6, 6-3, 6-4
Jan-Lennard Struff (Germania) – Diego Schwartzman (Argentina) 6-3, 7-6 (8)
Kevin Krawietz/Andreas Mies (Germania) – Maximo Gonzalez/Leonardo Mayer (Argentina) 6-7 (4), 7-6 (2), 7-6 (18)

GRUPA D
Australia – Belgia 2-1
Nick Kyrgios (Australia) – Steve Darcis (Belgia) 6-2, 7-6 (9)
Alex de Minaur (Australia) -. David Goffin (Belgia) 6-0, 7-6 (4)
Sander Gille/Joran Vliegen (Belgia) – John Peers/Jordan Thompson (Australia) 0-1, abandon Australia (victorie cu 6-1, 6-0 la masa verde pentru Belgia).

GRUPA E
Marea Britanie – Olanda 2-1
Andy Murray (Marea Britanie) – Tallon Griekspoor (Olanda) 6-7 (7), 6-4, 7-6 (5)
Robin Haase (Olanda) – Daniel Evans (Marea Britanie) 3-6, 7-6 (5), 6-4
Jamie Murray/Neal Skupski (Marea Britanie) – Wesley Koolhof/Jean-Julien Rojer (Olanda) 6-4, 7-6 (6)

GRUPA F
SUA – Italia 2-1
Fabio Fognini (Italia) – Reilly Opelka (SUA) 6-4, 6-7 (4), 6-3
Taylor Fritz (SUA) – Matteo Berrettini (Italia) 5-7, 7-6 (5), 6-2
Sam Querrey/Jack Sock (SUA) – Simone Bolelli/Fabio Fognini (Italia) 6-7 (4), 7-6 (2), 6-4