Home » Sport » Răzvan Lucescu a debutat cu dreptul! Al Ahli – Al Hilal 2-4

Răzvan Lucescu a debutat cu dreptul! Al Ahli – Al Hilal 2-4

Lucescu victorie la debut

Răzvan Lucescu a debutat cu dreptul. Echipa sa, Al Hilal a făcut spectacol în meciul tur cu Al Ahli, în optimile de finală din Liga Campionilor Asiei. Al Soma a deschis scorul pentru Al Ahli. Bafetimbi Gomis a eglat pentru Hilal, dar înainte de pauză, Djaniny și-a dus din nou în avantaj. După pauză, în minutul 48, acelaşi Bafetimbi Gomis a restabilit egalitatea. În minutul 65, francezul Gomis a reușit hattrick-ul. Când mai erau câteva minute din meci, Al Hafith a înscris pentru 4-2. Astfel, Răzvan Lucescu a debutat cu o victorie pe banca lui Al Hilal. Returul are loc peste o săptămână. Echipa lui Lucescu are 2 trofee în Cupa Campionilor Asiei, în 1991 și 2000. Mai are în palmares încă patru finale pierdute.

Răzvan Lucescu a lăsat-o pe PAOK pentru Al Hilal

La sfârșitul lunii iunie, Răzvan Lucescu anunța că pleacă de la Paok, echipă cu care a reușit să câștige Cupa și Campionatul. Răzvan Lucescu s-a înțeles rapid cu saudiții după ce s-a întâlnit cu președintele clubului, Fahad Bin Saad Bin Nafel la Paris. Tehnicianul de 50 de ani a semnat un contract pe o perioadă de doi ani. Antrenorul și staff-ul au preluat imediat formația saudită care se afla în cantonamentul de la Linz, Austria. De-a lungul timpului Ilie Balaci, Anghel Iordănescu, Cosmin Olăroiu și Laurențiu Reghecampf au mai antrenat-o pe Al Hilal. Saudiții au plătit 2 milioane de euro grecilor de la PAOK pentru ca Răzvan Lucescu să poată pleca, și i-au oferit un salariu de 4 milioane de euro pe sezon.