Home » Sport » Răzvan Lucescu a ratat finala Mondialului cluburilor!

Răzvan Lucescu a ratat finala Mondialului cluburilor!

Răzvan Lucescu a ratat finala Mondialului cluburilor. Al-Hilal a pierdut 1-3 meciul din semifinale cu Flamengo.

Românul a fost aproape de una dintre cele mai mari performanțe din carieră. Calificarea în finala Campionatului Mondial al Cluburilor. Al Hilal a început în forță meciul, iar la pauză a condus după reușita lui Salem Al-Dawsari care a înscris în minutul 18. În repriza a doua totul s-a năruit pentru Al Hilal. În doar cinci minute, saudiții au încasat două goluri și au rămas și în 10. Mai întâi sud-americanii au egalat în minutul 49, prin Giorgian De Arrascaeta. Spre finalul meciului Bruno Henrique a marcat și a adus-o pe Flamengo în avantaj. A urmat autogolul lui Ali Al-Bulaihi. Când mai erau 6 minute din meci, jucătorul lui Răzvan Lucescu, Andre Carrillo a fost eliminat. Flamengo, campioana Braziliei și câștigătoarea Copei Libertadores s-a calificat astfel în finală.

Al Hilal joacă finala mică

Miercuri seara se joacă cealaltă semifinlă dintre FC Liverpool și Monterrey. După ce Răzvan Lucescu a ratat finala Mondialului cluburilor, echipa sa o va întâlni sâmbătă, în finala mica pe pierzătoarea meciului de miercuri. Tehnicianul român a câștigat până acum un trofeu cu Al Hilal. Liga Campionilor Asiei. În total, Răzvan are în palmares șapte trofee, trei dintre ele alături de grecii de la PAOK Salonic. Campionatului Mondial al Cluburiloreste găzduit de Qatar.