Home » Sport » România U21 – Ungaria U21 2-1! Revenire spectaculoasă

România U21 – Ungaria U21 2-1! Revenire spectaculoasă

EURO 2021, România U21, naționala României eliminată

România U21 a obținut cele trei puncte, după ce a învins echipa gazdă, Ungaria U21, scor 2-1, la Euro 2021. Golul victoriei a fost marcat de tricolori cu trei minute înainte de fluierul final.

”Băieții au arătat spirit de luptă, asta definește această generație. Am reușit să întoarcem rezultatul, asta e de apreciat, fanii trebuie să fie mândri de acești băieți”, a declarat Adrian Mutu, la TVR.

Reprezentativa țării gazdă a început în forță meciul, iar după 8 minute a avut și prima ocazie. Olimpiu Moruțan a irosit o ocazie, șase minute mai târziu. După alte 12 minute ”tricolorii” au avut o nouă șansă de gol, dar Radu Boboc n-a găsit ținta. În minut 42, Ungaria a rămas în 10 jucători, după ce Szoke a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben. În 56, maghiarii au marcat, deși erau în inferioritate numeric. Andras Csonka l-a învins pe Vlad din interiorul careului, după o pasă perfectă a lui Deutsch. După gol, elevii lui Adrian Mutu au reușit să-și revină. În minutul 70, Alexandru Mățan a egalat, după un șut superb, la colțul lung. Golul victoriei a venit în minutul 87, autorul fiind Alexandru Pașcanu.

Urmează, România – Germania

Ultimul meci pe care România îl joacă în grupe va fi împotriva Germaniei, pe 30 martie. După ce tricolorii au reușit să întoarcă scorul la Budapesta, au șanse mari să se califice în sferturile Euro 2021.
În acest moment România U21 este pe primul loc în Grupa A cu 4 puncte, urmată de Germania U21 cu 3 puncte, Olanda U21 un punct și Ungaria U21 cu 0 puncte.
Germania și Olanda joacă meciul direct sâmbătă, de la 22:00.

Lotul României U21 pentru Campionatul European:

PORTARI: Andrei Vlad (FCSB), Marian Aioani (Chindia Târgoviște), Mihai Eșanu (Dinamo București)
FUNDAȘI: Ștefan Vlădoiu (Universitatea Craiova), Denis Haruț (FCSB), Alexandru Pașcanu (Ponferradina/Spania), Andrei Chindriș (FC Botoșani), Denis Ciobotariu (CFR Cluj), Radu Drăgușin (Juventus/Italia), Raul Opruț (AFC Hermannstadt), Radu Boboc (FC Viitorul)
MIJLOCAȘI: Marius Marin (AC Pisa/Italia), Marco Dulca (Chindia Târgoviște), Răzvan Oaidă (FCSB), Cătălin Itu (CFR Cluj), Darius Olaru (FCSB), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Olimpiu Moruțan (FCSB), Octavian Popescu (FCSB), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Alexandru Mățan (Columbus Crew/SUA)
ATACANȚI: George Ganea (FC Viitorul), Adrian Petre (UTA)