Home » Sport » Sepsi – Hermannstadt 1-1! Fanii și-au susținut favoriții din balcoane

Sepsi – Hermannstadt 1-1! Fanii și-au susținut favoriții din balcoane

sepsi, Hermannstadt, Liga I

Fanii au găsit modalitatea pentru a putea vedea meciul dintre Sepsi și Hermannstadt. S-au înghesuit în balcoanele blocurilor din jurul stadionului. Al doilea meci din Liga I disput după pauza făcută din cauza pandemiei de coronavirus s-a terminat la egalitate.

Gazdele au deschis scorul, în minutul 25, prin Istvan Fulop. Hermannstadt a reușit să restabilească egalitatea în parte a doua a meciului. Golul a fost înscris de Yazalde, cu un șut de la 17 metri. Fanii din Sf Gheorghe au găsit modalitatea pentru a fi aproape de favoriții lor. S-au înghesuit în balcoanele blocurilor din apropierea stadionului. Hermannstadt a obținut un punct important și se menține pe locul 9, la două puncte de Sepsi Sfântu Gheorghe, ocupanta locului 8.
Acesta a fost al doilea meci de la reluarea Ligii I. Primul, Universitatea Craiova – FC Boroșani ar fi trebuit să se joace vineri. A fost însă amânat după ce medicul moldovenilor, Petre Rădăuceanu a fost depistat pozitiv cu noul coronavirus.

Dezamăgire mare în tabăra celor de la Sepsi

”Zic eu că am făcut o primă repriză foate bună, am reuşit să marcăm, am mai avut câteva situaţii, n-am reuşit să dăm gol şi a venti acel prim minut unde am făcut o greşeală de poziţionare şi am luat gol şi după aia ne-a fost mai greu să revenim. N-avem nicio scuză, mergem înainte, că peste 3 zile ne aşteaptă un meci foarte greu”. Suntem aproape, mai sunt 3 meciuri până la câştigarea Cupei şi trebuie să fim concentraţi. Să ne intrăm în ritm cât mai repede şi să câştigăm meciurile, pentru că aşa prindem încredere şi putem să mergem înainte”, a declarat marcatorul golului, Istvan Fulop.

Antrenorul celor de la Hermannstadt, Vasile Miriuță consideră că rezultatul de egalitate a fost unul echitabil.

„A fost primul meci după atâta timp, două echipe bune, ştim cu toţii că Sepsi chiar joacă foarte bine şi are jucători de valoare. Am făcut o partidă bună, mai ales a doua repriză, am egalat repede. Sunt mulţumit de ei, au alergat mult, s-au bătut şi chiar îi felicit. Înainte de meci au venit băieţii la mine şi străinii şi românii şi mi-au zis „we fight for you, mister”. Când jucătorii sunt aproape de tine mă obligă să mă duc mai departe. Important e să salvăm echipa. Dacă şefii îşi vor dori să rămân, voi rămâne să salvez echipa”, a spus Miriuţă după meci.