Home » Sport » Simona Halep – Serena Williams, sferturi Australian Open 2021. Când se joacă meciul

Simona Halep - Serena Williams

Australian Open 2021. Simona Halep o va înfrunta pe Serena Williams, în sferturile de la Australian Open. Iată când are loc partida, de fapt.

Simona Halep joacă împotriva Serenei Williams la Australian Open

Românca Simona Halep, locul 2 WTA, o va întâlni în sferturile de finală pe Serena Williams, numărul 11 în clasamentul WTA. Meciul dintre cele două a fost programat de organizatori pentru data de marți, 16 februarie 2021, la ora 10:00. Atunci va avea loc confruntarea dintre cele două sportive în sferturile de finală de la Australian Open 2021. Partida va avea loc seara, pe Rod Laver Arena. De altfel, este primul meci din sesiunea de seară, iar acesta va avea loc la ora 10:00, ora României.

Aceasta nu este prima întâlnire dintre Simona Halep și Serena Williams. Cele două sportive s-au mai întâlnit de 11 ori, iar Simona Halep a fost înfrântă de nouă ori. Românca a reușit să câștige în fața jucătoarei americane de doar două ori. Ultima victorie a avut loc chiar la ultimul meci care a avut loc între cele două, în anul 2019.

Darren Cahill, antrenorul Simonei Halep, a vorbit despre acest meci și despre ce șanse are sportiva să câștige în fața adversarei sale.

„Simona trebuie să fie agresivă și să aibă abilitatea de a o împinge pe Serena în spatele liniei. Cu Swiatek, Simona a avut un plan mai bun decât la meciul de la Roland Garros, dar asta nu înseamnă că va funcționa contra Serenei”, a spus Darren Cahill. „Dacă stai în puncte și dai multe mingi înapoi, ea are puterea să întoarcă schimburile în favoarea ei. Vom fi nevoiți să găsim un plan pentru ca Simona să o învingă pe Serena”, a precizat Darren Cahill.

Istoricul meciurilor dintre Simona Halep și Serena Williams

Simona Halep – Serena Williams (Wimbledon 2011 – 6-3, 2-6, 1-6)

Simona Halep – Serena Williams (Roma 2013 – 3-6, 0-6)

Simona Halep – Serena Williams (Cincinnati 2013 – 0-6, 4-6)

Simona Halep – Serena Williams (Singapore, în grupa Turneului Campioanelor 2014 – 6-0, 6-2)

Simona Halep – Serena Williams (Singapore, finala Turneului Campioanelor 2014 -3-6, 0-6)

Simona Halep – Serena Williams  (Indian Wells, 2015 – abandon Williams)

Simona Halep – Serena Williams  (Miami 2015 – 2-6, 6-4, 5-7)

Simona Halep – Serena Williams (Cincinnati, 2015 – 3-6, 6-7)

Simona Halep – Serena Williams (Indian Wells, 2016 – 4-6, 3-6)

Simona Halep – Serena Williams (US Open, 2016, 2-6, 6-4, 3-6)

Simona Halep – Serena Williams (Australian Open, 2015 – 1-6, 6-4, 4-6)

Simona Halep – Serena Williams (Wimbledon, 2019 – 6-2,6-2)