Candidații la Bacalaureatul 2026 au susținut joi, 2 iulie, proba la alegere a profilului, ultima probă scrisă din sesiunea de vară înainte de examenul la limbile materne. Primele informații neoficiale apărute după ora 10:40 sugerează că la Subiectul 3 de la Geografie ar fi picat Ungaria. Informația nu a putut fi confirmată oficial, subiectele și baremele urmând să fie publicate pe subiecte.edu.ro la ora 15:00.
Subiecte BAC 2026 — Geografie
Imediat după ce primii candidați au ieșit din sălile de examen, informațiile despre conținutul subiectelor au început să circule în mediul online. Potrivit datelor apărute, la Subiectul 3 de la proba de Geografie ar fi picat Ungaria, cel mai probabil sub forma unei caracterizări geografice, demografice sau economice a statului în raport cu Uniunea Europeană.
Informația neoficială nu a putut fi verificată de stirileprotv.ro până la publicarea acestui articol. Ca în fiecare an, primele date vehiculate în online pot fi incomplete sau parțial eronate, iar varianta certă rămâne cea care va apărea pe subiecte.edu.ro de la ora 15:00. Candidații și părinții sunt sfătuiți să aștepte publicarea oficială înainte de a trage concluzii despre modul în care au rezolvat cerințele.
Proba la alegere a profilului, denumită oficial proba E, le oferă candidaților posibilitatea să demonstreze cunoștințe aprofundate într-o disciplină relevantă specializării lor. Celelalte discipline disponibile joi au inclus Biologie, Logică, Filosofie, Psihologie, Informatică, Fizică, Chimie, Sociologie și limbi străine.
Structura probei: trei hărți, trei subiecte, 90 de puncte
Proba scrisă la Geografie are o structură constantă și bine cunoscută de la an la an. Cele trei subiecte obligatorii sunt notate fiecare cu 30 de puncte, la care se adaugă 10 puncte acordate din oficiu, totalul ajungând la 100 de puncte. Elementul definitoriu al acestei probe este că fiecare subiect este construit în jurul unei hărți sau al unei reprezentări grafice.
Subiectul I este construit pe o hartă a Europei, fie politică, fie tematică — reprezentând relieful, clima sau demografia continentului. Pe hartă apar țări numerotate, capitale marcate, fluvii și lanțuri muntoase, pe baza cărora candidații răspund la cerințe de identificare, comparație climatică sau explicare a unor fenomene geografice. Subiectul al II-lea este centrat pe harta României, cu cerințe care vizează recunoașterea orașelor, a formelor de relief și a râurilor marcate cu cifre, precum și realizarea unei comparații între diferite unități de relief din țară.
Subiectul al III-lea include analiza unui grafic, pe baza căruia candidații trebuie să extragă informații și să efectueze calcule. De regulă, această secțiune vizează și caracterizarea unui stat european sau a României în raport cu Uniunea Europeană, cu cerințe despre date demografice, economice sau de mediu. La Geografie, spre deosebire de alte probe, candidații pot folosi instrumente de desen.
Ce a picat la Geografie în sesiunile anterioare
Cunoașterea tendințelor din sesiunile trecute este un instrument util pentru candidații care se pregătesc pentru examen. La sesiunea de vară a Bacalaureatului 2025, candidații au primit o hartă a Europei la primul subiect și o hartă a României la al doilea, iar țara analizată la Subiectul 3 a fost Franța.
La sesiunea de vară din 2024, structura a fost similară. Subiectul I a inclus cerințe de identificare a statelor și capitalelor europene și compararea caracteristicilor climatice. La Subiectul al II-lea au apărut cerințe despre orașe, râuri și unități de relief, cu explicarea unor aspecte legate de industrie sau agricultură în zonele marcate. La Subiectul al III-lea, țara analizată a fost Germania, cu cerințe vizând date demografice, economice și poziția sa în Uniunea Europeană.
Capcanele clasice care îi pândesc pe candidați
Profesorii de Geografie identifică în fiecare an aceleași categorii de greșeli frecvente, indiferent de sesiune. Prima și cea mai comună este confundarea capitalelor unor state europene. Berna, nu Zürich, este capitala Elveției. Amsterdam, nu Haga, este capitala Olandei. Lisabona, nu Porto, este capitala Portugaliei. Stockholm, nu Göteborg, este capitala Suediei.
A doua capcană frecventă vizează apartenența statelor europene la Uniunea Europeană. Candidații confundă adesea statele membre cu cele nemembre, în special atunci când vine vorba de state ca Norvegia, Elveția, Serbia sau Turcia. Distincția corectă între cauză și consecință în explicarea fenomenelor geografice, precum și stăpânirea termenilor tehnici — cum ar fi bilanț migratoriu — completează lista punctelor sensibile identificate de specialiști.
Calendarul probelor și publicarea rezultatelor
Vineri, 3 iulie, sesiunea de vară a Bacalaureatului 2026 se va încheia cu proba la Limba și literatura maternă, destinată candidaților care au urmat studiile liceale într-o limbă a minorităților naționale. Subiectele și baremele acestei probe vor fi publicate tot pe subiecte.edu.ro la ora 15:00.
Primele rezultate ale tuturor probelor scrise din sesiunea de vară vor fi afișate pe bacalaureat.edu.ro marți, 7 iulie, până la ora 12:00. Contestațiile pot fi depuse în aceeași zi, în intervalul 12:00–18:00. Rezultatele finale, după soluționarea tuturor contestațiilor, vor fi comunicate duminică, 13 iulie 2026.






















