În cursul nopții de vineri spre sâmbătă, Forțele Aeriene Române au ridicat de la sol două aeronave de tip F-16 ca măsură preventivă, după ce în apropierea graniței României au fost raportate noi atacuri cu drone asupra teritoriului ucrainean, în zona portuară Ismail.
Decizia de activare a avioanelor de luptă a avut scopul de a monitoriza atent evoluția situației și de a reacționa rapid în cazul unor posibile riscuri la adresa spațiului aerian național.
Nou atac rusesc lângă granița României
„Două aeronave de luptă F-16 Fighting Falcon au fost ridicate de la sol în noaptea de 21 spre 22 noiembrie, din Baza 86 Aeriană, pentru monitorizarea situaţiei aeriene la graniţa cu Ucraina, în contextul atacurilor lansate de Federaţia Rusă în proximitatea frontierei fluviale cu România. La ora 01:33 a fost transmis un mesaj Ro-Alert pentru nordul judeţului Tulcea, ca urmare a intensificării atacurilor şi detectării de drone în zona Ismail (Ucraina). Nu au fost înregistrate pătrunderi de drone în spaţiul aerian al României, iar aeronavele F-16 Fighting Falcon au revenit la Baza 86 Aeriană Borcea la ora 3:42”, conform MapN, scrie Antena3.
Pentru siguranța populației, autoritățile au transmis un mesaj Ro-Alert locuitorilor din nordul județului Tulcea, avertizându-i cu privire la desfășurarea acestor incidente la mică distanță de frontieră. Ministerul Apărării Naționale a subliniat însă că, în urma verificărilor efectuate, nu au fost detectate drone care să fi intrat pe teritoriul României.
MApN, mesaj pentru a garanta securitatea națională
MApN a precizat totodată că menține în mod constant un nivel ridicat de vigilență, având activat un sistem permanent de supraveghere a spațiului aerian, naval și terestru. Instituția a reafirmat că dispune de proceduri operative pentru a reacționa prompt la orice posibilă amenințare și pentru a garanta securitatea națională.
„Suntem în contact permanent cu aliaţii noştri, schimbăm în timp real informaţii operative şi acţionăm ferm pentru garantarea securităţii României şi a Flancului Estic al NATO”, se mai arată în comunicatul MApN.




















