Home » Sport » Rapid a ieșit din Cupa României! „Umilință după umilință”

Rapid a ieșit din Cupa României! „Umilință după umilință”

Rapid, Cupa României

Rapid a ieșit din Cupa României, după ce a pierdut în fața celor de la Progresul Spartac, din Liga 3. Totul s-a decis în prelungiri.

Rapidiștii au dezamăgit din nou. Au pierdut după prelungiri, scor 2-2 (2-3), partida din Cupa României cu o echipă din Liga 3. Rezultatul s-a decis în ultimul minut din prelungiri. Ionuț Tătaru a greșit la lui Răzvan Milea, care a marcat golul victoriei. Astfel, echipa antrenată de Adrian Iencsi a fost eliminată din turul 4.

“După meciul de azi, spun cu tărie că nu a fost vinovat ca antrenor nici Alexa, nici Pancu, nici Iencsi. Singurii vinovați suntem noi. Azi ne-am făcut de râs, la Craiova, la Recea. Am foarte multe gânduri negre în cap și încerc să mă calmez. Întotdeauna se pot găsi alibiuri. Ar putea fi explicații, că de o săptămână suntem în izolare, că nu ne-am antrenat, dar nu vreau să devin penibil în aceste declarații. Au fost mai buni, ne-au bătut niște copii cu determinare fantastică și le doresc succes. Mie mi-e rușine, ar trebui să ne uităm în oglindă și să ne dăm seama dacă mai putem face ceva sau să ne ducem pe drumuri separate. Trăim umilință după umilință și nu știu cum o vom putea scoate la capăt”, a spus căpitanul, Ionuț Voicu după meci.

Primele echipe care au ajuns în 16-imile Cupei

După meciurile de marți, s-au aflat primele 5 echipe care merg în 16-imile Cupei României. Surpriza este Progresul Spartac, echipă care a învins-o pe Rapid. Următoarele echipe sunt Turris, U Craiova 1948, Ripensia Timișoara și Universitatea Cluj. Clujenii au mers mai departe automat pentru că cei dela Viitorul Șelimbăr nu au putut juca. Au avut mai multe cazuri de jucători infectați cu coronavirus.