Home » Știri » Romania U21 la EURO U21. Ianis Hagi şi Gică Hagi, lăudaţi de UEFA, după Romania – Croatia 4-1

Romania U21 a debutat cum nu se putea mai frumos la UEFA EURO U21. Tricolorii au învins Croatia cu 4-1, după golurile marcate de George Puşcaş, Ianis Hagi, Băluţă şi Adrian Petre.

Romania U21 a fost o mare surpriză pentru presa din Croatia. Prestaţia elevilor lui Mirel Rădoi i-a lăsat fără replică pe jurnaliştii croaţi. „Echipa mică a Croaţiei a deschis Campionatul European U21, din Italia şi San Marino, printr-o înfrângere dureroasă împotriva României, scor 4-1, iar astfel şansele pentru calificarea în semifinale s-au diminuat semnificativ. Aşteptările au fost mari, dar s-a terminat cu cea mai dureroasă înfrângere din istoria echipei U21 la un turneu final. La final, normal, selecţionerul Nenad Gracan nu s-a putut bucura”, scriu jurnaliştii de la Sportske Novosti. Presa din Croaţia nu a fost încântată de prestaţia jucătorilor de la U21, în timp ce selecţionerul Nenad Gracan ştie unde lucrurile au scăpat de sub control.

Romania U21 a lăsat o impresie foarte plăcută şi celor de la UEFA. Aceştia şi-au adus aminte de Gică Hagi, odată cu golul marcat de Ianis. UEFA l-a comparat pe Ianis Hagi cu tatăl său și a titrat ”Like father, like son”, după golul marcat de ”decarul” echipei noastre. Hagi junior a înscris în minutul 14 al meciului cu Croația, reușind să ducă scorul la 2-0. Gică Hagi a fost prezent, marţi seară, în tribunele stadionului din San Marino şi a văzut „pe viu” golul marcat de fiul său. Reuşita lui Hagi junior a venit la 25 de ani distanţă de golul lui Gică Hagi din meciul cu Columbia, de la Cupa Mondială 1994.

Franţa U21 a învins Anglia U21 cu două goluri marcate în prelungiri

Anglia U21 a pierdut meciul cu Franța U21, scor 1-2, din primul meci din grupa C de la Campionatul European de tineret din Italia și San Marino, după ce a condus până în minutul 89! România e lider în grupă, după victoria cu 4-1 în fața Croației. Francezii au ratat două lovituri de la 11 metri prin Dembele (25) și Aouar (66). Englezii au deschis scorul prin Foden (54), dra francezii au răsturnat scorul în final. Ikone a egalat cu un minut înainte de final, iar Wan-Bissaka a înscris în propria poartă și francezii au luat trei puncte nesperate.