Home » Sport » Sevilla a luat al 6-lea trofeu Europa League!

Sevilla a luat al 6-lea trofeu Europa League!

Europa League, FC Sevilla

“Miracolul, Sevilla”, au titrat ziarele din Spania, după ce andaluzii au câștigat al 6-lea trofeu Europa League. “Glorie eternă pentru regii de la Sevilla”, au mai scris spaniolii.

Sevilla a învins-o pe Inter, scor 3-2, în finla Europa League, disputată la Koln. Meciul a început în forță. Jucătorii lui Antonio Conte au primit un penalty în minutul 4, după o incursiune de excepție a lui Romelu Lukaku. Fotbalistul ajuns la 34 de goluri în acest sezon, a transformat fără nicio emoție. Opt minute mai târziu, Luuk de Jong a restabilit egalitatea. Olandezul a mai marcat o dată, dar după trei minute, Godin a restabilit egalitatea. Câștigătoarea trofeului a fost stabilită în minutul 74. Diego Carlos a reluat frumos din foarfecă, iar șutul său a fost deviat de Lukaku în propria poartă.

Conte scandal cu un jucător

În prima repriză a avut loc o fază controversată la care italienii au cerut penalty. Antrenorul celor de la Inter și jucătorii săi au protestat. În acel moment Banega a trecut prin fața antrenorului și a imitat faptul că acesta ar avea perucă. “Te aștept afară”, ar fi spus Conte, potrivit celor de la Gazzetta dello Sport.

CFR Cluj, singura echipă care nu a pierdut cu Sevilla

Campioana României a reușit o adevărată performanță în acest sezon în Europa League. CFR Cluj rămâne singura echipă din actualul sezon Europa league, care nu a fost învinsă de andaluzi. Meciurile s-au terminat 1-1 și 0-0.