Home » Sport » Trei meciuri pierdute la rând pentru Mirel Rădoi

Trei meciuri pierdute la rând pentru Mirel Rădoi

Nationala Romaniei, Liga Natiunilor, Mirel Rădoi

Naționala României a pierdut al treilea meci la rând. Tricolorii au fost învinși de Austria, scor 0-1 în etapa a patra din grupele Ligii Națiunilor.

Tricolorii au reușit să egaleze un record negativ. În 1996 a fost ultimul an în care naționala pierdea 3 partide oficiale la rând. România – Austria s-a terminat 0-1. Românii au avut două ocazii la începutul partidei, dar Mitriță a lovit slab, iar Răzvan Marin l-a luat la țintă pe portarul austriac. Pe finalul primei reprize, România a ratat încă 4 șanse bune. Alibec a reușit să o bage în plasă, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Cei care au marcat au fost oaspeții, în minutul 45 prin Schoepf.

“A fost o partidă bună prima repriză. Am avut ocazii, dar am fost neinspirați la finalizare. Poate trebuia să luam decizii mult mai repede. În partea a doua Austria a schimbat sistemuld e joc. Îi felicit pe băieți pentru atitudinea pe care au avut-o. Au făcut tot ce au putut. Nu ne gândeam la o înfrângere, din păcate trebuie să acceptăm această a treia înfrângere, dar asta este”, a declarat Mirel Rădoi la conferința de presă.

România se luptă pentru locul trei

După rezultatul din meciul cu Austria, naționala României rămâne pe locul al treilea în grupa 1 din Liga B. A adunat 4 puncte acumulate din 4 meciuri. Norvegia și Austria sunt pe primele două poziții cu câte 9 puncte. Astfel România nu mai are șanse de a câștiga grupa.
Clasamentul în Liga Națiunilor contează și în preliminariile Cupei Mondiale 2022.