În ciuda titlurilor din ziare, Hannah Neeleman, o autointitulată „balerină fermieră”, dansatoare formată la Juilliard, regină a concursurilor și mamă a opt copii, spune că nu se consideră „regina «soțiilor tradiționale». ”
Dar soțul ei a spus că nu-l deranjează atât de mult porecla.
„Eram deja împreună, făceam ceea ce făceam. Și apoi a apărut denumirea ‘soția tradițională’”, a declarat Daniel Neeleman pentru The Times of London, într-un nou profil al cuplului din Utah care a devenit viral.
„Nu ne putem abține”, a spus Daniel. „Asta este ceea ce suntem. Dacă suntem tată tradițional, soție tradițională, așa să fie.”
Însă Hannah vede lucrurile altfel.
Hannah Neeleman: „Nu mă identific cu eticheta de soție tradițională”
„Nu mă identific neapărat cu această denumire pentru că suntem tradiționali în sensul că suntem un bărbat și o femeie, avem copii”, a declarat ea pentru Times, ”dar simt că deschidem o mulțime de drumuri care nu au mai fost parcurse înainte».
„Așa că, pentru mine, să am eticheta de femeie tradițională este cam bizar, nu știu dacă mă identific cu asta”, a adăugat ea.
Aceste declarații au venit ca un răspuns al cuplului la faima lor crescândă pe rețelele de socializare și la locul din ce în ce mai proeminent pe care îl ocupă în ceea ce internauții numesc mișcarea „soțiilor tradiționale”, referindu-se la femeile – inclusiv unele influencerițe – care se concentrează pe conținutul stilului de viață rural legat de maternitate, gospodărie și alte roluri similare.
Deși populare, „soțiile tradiționale” au și ele propriile lor critici prin care susțin că o astfel de denumire poate afecta egalitatea de gen.
La rândul său, Hannah s-a distanțat în mod repetat de această etichetare.
În ianuarie, ea a declarat pentru The New York Times că nu cunoștea cu adevărat termenul „soție tradițională”: „Cred că misiunea fiecăruia este diferită. Eu găsesc atât de multă bucurie și satisfacție în a fi cu copiii mei”.
Într-o declarație pentru The Times of London, ea a spus: „Încercăm atât de mult să fim neutri și să fim noi înșine, iar oamenii vor pune o etichetă pe orice. Aceasta este doar viața noastră normală”.
Împreună, Hannah și Daniel au strâns aproximativ 20 de milioane de urmăritori pe principalele platforme de social media, concentrându-se în același timp pe afacerea lor, Ballerina Farm, care vinde carne, produse și accesorii de bucătărie, condimente și multe altele, relatează people.com.
O mare parte din conținutul lor pune accentul pe munca pe care cei doi o fac – în special pe timpul petrecut de Hannah ca mamă, fermier, bucătar și concurent la concursuri de frumusețe, cu postări dese care reflectă activitatea lor de zi cu zi.
Hannah, acum în vârstă de 30 de ani, ar fi deținut titluri de concurent încă din adolescență. Aceasta le-a dezvăluit odată fanilor că „plăcerea ei vinovată” erau întâlnirile cu soțul ei; iar citatul ei preferat, a spus ea la începutul anului 2021, este: „Bunicul meu obișnuia să spună că o dată în viață ai nevoie de un doctor, un avocat, un polițist și un predicator, dar în fiecare zi, de trei ori pe zi, ai nevoie de un fermier”.
Fiica unor proprietari de magazine de flori din Springville, Utah, Hannah l-a cunoscut pe David prin intermediul unui prieten. Originar din Connecticut, el a crescut printre bogății și afaceri de succes: Tatăl său a fondat JetBlue și alte companii aeriene.
Cuplul i-au introdus de mult timp pe utilizatorii online în viața lor cu cei opt copii, care învață acasă la ferma lor de 328 de hectare din Kamas, Utah.
Cel mai mare dintre ei, Henry, are 12 ani; cea mai mică, Flo, s-a născut în ianuarie 2024, cu doar 12 zile înainte ca Hannah să participe la concursul de frumusețe Mrs. World.
Viața cuplului Neeleman în lumina reflectoarelor
Audiența familiei a crescut rapid din 2021, potrivit The New York Times, lucru pe care l-au realizat încă de pe la începuturi.
„Hannah a descoperit că lucrurile pe care le distribuia pe social media au rezonat cu adevărat cu oamenii. Oamenii tânjesc după acea legătură [cu ferma]. Este ceva instinctual în legătură cu asta”, a declarat Daniel în 2021. „Fermele sunt cele care mențin America măreață”.
Ferma Ballerina – o aluzie la cariera de dansatoare a lui Hannah și la viitorul ei și al lui Daniel – este a doua fermă a cuplului; prima a fost distrusă în incendiul de la Pole Creek din 2018.
După ce au trăit în New York City și Rio de Janeiro, cei doi au decis să-și schimbe total traiectoria în viață și să se adapteze unui stil mai rustic.
„Există o mulțime de sacrificii – sacrificii emoționale, sacrificii fizice, dar acesta este [cazul] pentru oricine care trece de la o viață cu care este familiarizat la una complet necunoscută”, a spus Hannah în 2021.
„Înainte de a avea animalele, plutea doar această idee de fermă și de creștere a copiilor noștri, iar totul era doar acest scenariu de viață fericită la fermă pe care l-am creat în mintea noastră … dar realitatea este că nu așa funcționează.”
Hannah a povestit pentru The Times of London: „Scopul meu era New York-ul. Am plecat de acasă la 17 ani și eram atât de încântată să ajung acolo, adoram acea energie. Și voiam să fiu balerină. Am fost o balerină bună. Dar știam că atunci când voi începe să am copii viața mea va începe să arate diferit.”
Familia Neeleman și Ferma Balerina
Cu Ballerina Farm, ei au construit o afacere remarcabilă. Hannah și Daniel se consideră „co-CEO” în viață, după cum au declarat pentru Times, care descrie o parte din modul în care își împart numeroasele îndatoriri părintești. (Nu au bone, spun ei, deși folosesc o dădacă pentru a avea ceva timp pentru ei).
Ca membri ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Ultimele Zile, Hannah și Daniel spun că credința religioasă este esențială pentru familia lor.
„Simt că facem ceea ce vrea Dumnezeu”, a declarat ea pentru Times, în timp ce el a completat: „Suntem un pic pe urmele Lui”.
Au o viață plină – în continuă expansiune. Ei au declarat pentru Times că ar putea avea mai mulți copii.
„Este foarte mult o chestiune de rugăciune pentru mine. Mă întreb: „Doamne, este timpul să mai aduc unul pe Pământ?”” a spus Hannah. „Și niciodată nu mi s-a spus nu”.
Pe măsură ce familia crește, cresc și reacțiile la modul în care își trăiesc viața și cum postează pe rețelele sociale.
Dar Hannah și Daniel spun că nu îi deranjează atât de mult, chiar dacă „nu este distractiv”, a declarat Hannah pentru Times.
Ea a citat sfatul soțului ei:
„El spune că nu poți pleca urechea la tot ceea ce spun oamenii sau asupra titlurilor pe care oamenii ți le pun. Trebuie doar să-ți trăiești viața și să nu le bagi în seamă, pentru că altfel te vor copleși”.