Home » Sport » Perfomanța uimitoare a Simonei Halep la turneul din Adelaide

Perfomanța uimitoare a Simonei Halep la turneul din Adelaide

Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Adelaide (Australia). Jucătoarea de tenis a câştigat, marţi, primul său meci de simplu din 2020, 6-4, 7-5 cu australianca Ajla Tomljanovic.

Halep (28 ani, 4 WTA), a doua favorită, s-a impus într-o oră şi 37 de minute, scrie Agerpres.

Românca a condus cu 4-1 şi 5-2 în primul set, dar a pierdut două ghemuri la rând şi Tomljanovic (26 ani, 52 WTA) s-a apropiat la 5-4. Halep şi-a adjudecat primul set cu 6-4, reuşind un break decisiv.

Sportiva din Constanța a început foarte bine setul secund, a condus cu 2-0, dar Tomljanovic a egalat. Simona Halep a salvat trei mingi de break la 2-2, iar apoi s-a mers cu serviciul până la 5-5.

Simona Halep se relaxează înaintea turneului! A mers cu iubitul la piață

Jucătoarea de tenis şi-a făcut serviciul şi a profitat apoi de erorile comise de adversară, încheind conturile cu 7-5.

Halep şi-a asigurat un cec de 22.400 dolari şi 100 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe câştigătoarea meciului dintre belarusa Arina Sabalenka şi americanca Bernarda Pera.

Sabalenka, a şasea favorită, a trecut marţi de Su-Wei Hsieh (Taiwan) cu 5-7, 6-1, 7-5, iar Bernarda Pera a dispus de cehoaica Barbora Strycova cu 7-6 (8/6), 6-3.