Home » Sport » Echipele calificate în Final 8-ul de la Lisabona!

Echipele calificate în Final 8-ul de la Lisabona!

liga campionilor, Barcelona,

Bayern Munchen și FC Barcelona sunt ultimele echipe care au obținut biletele pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

FC Barcelona nu a avut nicio problemă în meciul cu Napoli pe care a învins-o cu 3-1. Leo Messi a făcut un meci de excepție și a reușit să înscrie. În al doilea meci al serii, Bayern Munchen a zdrobit-o cu Chelsea, scor 4-1. Robert Lewandowski a fost eroul nemților. Polonezul a marcat 3 goluri și a reușit 4 pase decisive în dubla cu Chelsea. Fotbalistul devine astfel primul jucător care a contribuit la mai mult de 3 goluri împotriva unei singure echipe în Liga Campionilor, în ultimii 15 ani. Ultimul care reușise o performanță asemănătoare a fost Luis Figo.
53 de goluri în 43 de meciuri a reușit Lewandowski, în toate competițiile în acest sezon. În acest moment cota sa de piață este de 56 de milioane de euro, potrivit transfermarkt.com.

„Nu e doar cel mai valoros atacant în acest moment, ci cel mai valoros fotbalist al lumii”, declara campionul mondial german, Lothar Matthaus.

Vineri seara au obținut calificarea și Manchester City și Olympique Lyon. Înaintea pandemiei de coronavirus se știau patru echipe din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Atalanta, RB Leipzig, Paris Saint-Germain și Atletico Madrid.

Programul sferturilor de finală din Liga Campionilor

Atalanta – Paris Saint-Germain – miercuri, 12 august, ora 22:00 (Estadio da Luz)
RB Leipzig – Atletico Madrid – joi, 13 august, ora 22:00 (Estadio Jose Alvalade)
Barcelona – Bayern – vineri, 14 august, ora 22:00 (Estadio da Luz)
Manchester City – Olympique Lyon – sâmbătă, 15 august, ora 22:00 (Estadio Jose Alvalade)
Programul semifinalelor din Liga Campionilor
Manchester City / Olympique Lyon – Barcelona / Bayern – miercuri, 19 august, ora 22:00 (Estadio Jose Alvalade)
RB Leipzig / Atletico Madrid – Atalanta / Paris-Saint Germain – marți, 18 august, ora 22:00 (Estadio da Luz)
Finala Ligii Campionilor
Câștigătoarea semifinalei 2 – câștigătoarea semifinalei 1 – duminică, 23 august, ora 22:00 (Estadio da Luz)